Podľa ich zdrojov sa bude prokurátorka Fatou Benoudová usilovať o začatie vyšetrovania v nasledujúcich týždňoch (zrejme po voľbách v USA), s cieľom prešetriť rôzne pochybnosti okolo pôsobenia amerických ozbrojených síl v Afganistane.
Vyšetrovatelia už v minulosti upozorňovali na zlé zaobchádzanie so zadržanými zo strany personálu USA. Tieto zločiny však neboli dostatočne prešetrené orgánmi Spojených štátov. V Bensoudovej vlaňajšej správe sa píše, že „zločiny boli spáchané so zavrhnutiahodnou krutosťou a narušovali základnú ľudskú dôstojnosť obetí“.
Bensoudová ďalej trvá aj na prešetrení útoku amerických síl na zariadenie organizácie Lekári bez hraníc v Kunduzu. Pri útoku zomrelo niekoľko desiatok ľudí. Ale aj v prípade, že vyšetrovanie začne, Američania nemusia byť obvinení. Podľa ForeignPolicy bude treba omnoho viac dôkazov, ako má v súčasnosti štátne zastupiteľstvo.
Podľa MTS bude treba dokázať Američanom napríklad údajne mučenie a iné „pomôcky“ pri vypočúvaní a podobne, čo nemusí byť ľahké. Ďalšou prekážkou môže byť činnosť Baracka Obamu v tomto vyšetrovaní. Ten sa už viackrát snažil odradiť úrady od vyšetrovania a taktiež sa snažil zabrániť MTS o zmienení trestných činov amerických vojakov v Afganistane.
Vzťahy medzi USA a MTS neboli vždy najlepšie ani v minulosti. Počas prvého funkčného obdobia Georga W. Busha prežíval tento vzťah skutočnú krízu, no v posledných rokoch sa situácia zlepšila. Aký dopad však bude mať táto kauza? Znovu začaté vyšetrovanie môže spôsobiť ďalšie trhliny vo vzťahu USA – MTS.
MTS však nemá právomoc nad úradníkmi USA, pretože Spojené štáty sa rozhodli nevstúpiť do MTS. V roku 2002 sa úradník ministerstva zahraničných vecí USA vyjadril, že „tvrdenie MTS o súdnej moci nad občanmi štátov, ktoré neratifikovali zmluvu, ohrozuje suverenitu Spojených štátov“.
Bensoudová to však bude mať skutočne ťažké, pretože ani afganské úrady nemusia byť ochotné riešiť už „zabudnuté“ vojnové zločiny a môžu personálu MTS poskytnúť len obmedzenú podporu.
Juraj Paška