Bratislava 2. júna (TASR) – V Slovenskej akadémii vied (SAV) v Bratislave ocenili 15 vedeckých pracovníkov z rôznych vedných odborov, ktorí sa v tomto roku dožívajú životného jubilea. Medzi tými, ktorým v uplynulých dňoch vyjadrili úctu, je aj jeden z najvýznamnejších predstaviteľov muzikológie na Slovensku, hudobný skladateľ dr.h.c. prof.PhDr. Ladislav Burlas, DrSc.
Prof. Burlas sa narodil v roku 1927 v Trnave. Vyštudoval hudobnú vedu, históriu a filozofiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, neskôr aj kompozíciu u Alexandra Moyzesa na Hudobnej fakulte Vysokej školy múzických umení. Od roku 1951 pôsobil ako hudobný historik v Ústave hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV) a v roku 1960 sa stal riaditeľom tohto ústavu. Pôsobil ako pedagóg na viacerých vysokých školách a univerzitách. Na Akadémii múzických umení v Prahe sa v roku 1966 habilitoval na docenta hudobnej teórie, v roku 1985 získal titul doktora vied a v roku 1993 sa stal profesorom. Od roku 1997 pôsobí ako interný pedagóg na Fakulte múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, v rokoch 2001-2003 bol aj vo funkcii jej dekana.
Prof. Burlas sa venoval historickej aj systematickej hudobnej vede, hudobnej teórii a hudobnej pedagogike. Osobitný význam majú jeho práce zamerané na otázky genézy slovenskej národnej hudby a na tvorbu skladateľov slovenskej hudobnej moderny, ako boli Alexander Moyzes, Eugen Suchoň či Ján Cikker. Je autorom vyše 150 muzikologických prác – vedeckých monografií, štúdií, vysokoškolských učebníc, článkov, úvah a esejí. Veľmi významná je aj skladateľská činnosť prof. Burlasa. Je autorom mnohých symfonických, inštrumentálno-vokálnych a komorných diel, z nich viaceré patria do základného fondu slovenskej hudobnej tvorby 20. storočia.