Medvede stratili plachosť a svoj podiel ma na tom aj štát. Envirorezort to sám nezvládne. Činnosť zásahového tímu je drahá a neefektívna. Z ochrany medveďa je dnes hlavne biznis s eurodotáciami

❚❚

Bratislava 24. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

 

Všade vo svete sú medvede lovené legálnym spôsobom, no na Slovensku sú “zabíjané” smrtiacou injekciou. Zásahový tím populisticky informuje, že ich humánne eutanázuje. Avšak pojem eutanázia je v súvislosti so zvieraťom úplne absurdný – zviera predsa nie je človek a nemôže dobrovoľne súhlasiť so svojím usmrtením.

medved
Ilustračné foto

Činnosť Zásahového tímu vykazuje nie len znaky amaterizmu, ale aj porušovania právnych noriem. Dôkazmi sú štyri osirelé mláďatá, nevhodné a nehumánne nakladanie so zabitými medveďmi, neodbornosť pri samotnom výkone, nedostatočná spolupráca s obhospodarovateľmi, samosprávou a vlastníkmi. Na túto neefektívnu činnosť, ktorá neprináša riešenia, sú však vynakladané nemalé finančné prostriedky daňových poplatníkov. Naopak, prísne kontrolovaný regulačný lov, by mohol byť prínosom financií, použiteľných napr. na zabezpečenie kontajnerových stojísk.

.

Štát zákazom lovu výrazne podporil stratu plachosti u tejto veľkej šelmy. Človek pre medveďa viac nepredstavuje hrozbu. Členovia zásahového tímu, do medveďov strieľajú paintballové guličky, priamo v národných parkoch robia hluk a vystreľujú svetlice, plašia medvede trúbením, okrikovaním a používaním medvedích sprejov. Použitie svetlíc, alebo petárd je zákonom o poľovníctve, za účelom plašenia zveri, zakázané. Je totiž dokázané, že ide o výrazný stresový faktor. Otázkou je, prečo v prípade medveďa je tento spôsob umožnený? Nehovoriac o tom, že takéto konanie voči chránenému živočíchovi, častokrát v jeho prirodzenom prostredí, zakazuje samotný zákon o ochrane prírody a krajiny. Už je viac ako zrejmé, že toto plašenie ani premiestňovanie do inej lokality nie je humánne a ani efektívne.

Nie je zriedkavé, že v mnohých obciach (napr. Liptov) už nemôžu byť voľne uložené úle ani v záhradách priľahlých k obydliam, raritné nie sú ani útoky na hospodárske zvieratá. Množia sa varovania a vyhlásenia obcí o výskyte šeliem v blízkostí obydlí a to aj na miestach, kde sa táto šelma historicky nevyskytovala. Biológovia však potvrdzujú, že poľovníci, či obyvatelia obcí nezabezpečeným odpadom, nemôžu za zmenu správania medveďa! Ide o problém, ktorý má viac príčin.

.

V mnohých obciach, aj mimo prirodzeného výskytu tejto šelmy, nie je po zotmení bezpečné vychádzať z domu, využívať krajinu pre šport, rekreáciu, alebo púšťať deti hrať sa na lúky, či do lesa. Je nevyhnutné mať elektrickým ohradníkom oplotené včelstvá vo vlastnom dvore, smetné nádoby uložené v uzatvorených priestoroch. Páčili by sa tieto obmedzenia rovnako aj ľuďom žijúcim v mestách? Dôležitejšie je však odpovedať na otázku, prečo majú útoky a ohrozenie človeka medveďom narastajúcu tendenciu aj napriek prijímaniu týchto opatrení?

Podľa štatistiky NLC aktuálne žije na Slovensku približne 2700 medveďov, čo je 3-násobne viac, ako je pre naše územie únosné. Dnes na základe skúseností a výsledkov je zrejmé, že rezort životného prostredia a mimovládne organizácie nepriniesli vo veci veľkých šeliem žiadne progresívne riešenia. To, že sa stali jedince medveďa hnedého dobre obchodovaným artiklom na „trhu s európskymi dotáciami”, kde prostriedkom je ničnerobenie, je však na škodu celej jeho populácie. Do manažmentu šeliem pre zabezpečenie ich trvalo udržateľného obhospodarovania, prijímanie efektívnych opatrení a dosahovanie požadovaných výsledkov musia byť nevyhnutne zapojené všetky zainteresované strany – vlastníci pozemkov, obhospodarovatelia krajiny, poľovníci, včelári, chovatelia, turisti a samosprávy. 

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť, geniálni sa snažia ich nerobiť. Je pritom jednoduché, požiadať ľudí, ktorí sa považujú za géniov, aby nerobili problémy. Aby radšej vrátili inteligentných ľudí za rokovací stôl, aby oprášili dohodnutý systém aktívneho manažmentu, aby podporovali dodržiavanie pravidiel a dohôd a aby si uvedomili, že každý by mal robiť to, čomu sa preukázateľne rozumie. Ak sa tak v krátkej dobe nestane, žiadny zásahový tím a po čase možno už ani poľovníci nezabránia zbytočným obetiam, či už ľudským alebo medvedím.

SPK bude za celú občiansku spoločnosť iniciovať povinnosť MŽP SR a ŠOP informovať slovenských občanov, prečo je nevyhnutné objednávať si vedecké zisťovanie početnosti medveďa a vlka na Slovensku na pražskej Karlovej univerzite, ako, kto a kedy zabezpečoval zber vzoriek v slovenskej prírode a koľko to bude všetko slovenských daňových poplatníkov stáť!?! Z akého dôvodu minister životného prostredia nedôveruje slovenským vedeckým a výskumným inštitúciám? Taktiež budeme iniciovať podnet na Národný kontrolný úrad, nech sa konečne pozrie na efektívnosť vynakladania finančných prostriedkov medvedieho problému a všeobecne ochrany veľkých šeliem.

Ing. Alojz Kaššák

.

hovorca

Slovenská poľovnícka komora

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

15:38

Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov sa v nedeľu podľa ruských štátnych médií vrátil do Moskvy. Koniec jeho pôsobenia vo funkcii prišiel v čase najhorších vzťahov medzi oboma krajinami za celé desaťročia.

15:38

Hizballáh zaútočil na izraelskú základňu južne od Haify pomocou bezpilotných lietadiel, tvrdí skupina. Libanonské hnutie Hizballáh „podniklo letecký útok s letkou útočných bezpilotných lietadiel na základňu údržby a rekonštrukcie južne od Haify,” uviedla skupina vo vyhlásení.

15:29

Čínske automobilky by mali mať možnosť vyhnúť sa clám tým, že investujú v Európskej únii (EÚ), tvrdí šéf koncernu Volkswagen Oliver Blume.

15:29

Čínski hackeri uskutočnili kybernetické útoky na amerických poskytovateľov internetových služieb. Dostali sa tak do systémov, ktoré používa federálna vláda na súdom povolené odpočúvanie s cieľom zhromaždiť spravodajské informácie, uviedol denník Wall Street Journal.

15:29

Pápež František v nedeľu oznámil vymenovanie 21 nových kardinálov katolíckej cirkvi. Zhromaždenie známe ako konzistórium sa uskutoční 8. decembra, uviedol počas týždennej poludňajšej modlitby na Námestí svätého Petra.

15:17

15:14

V Anglicku nový antirekord. Za posledných 24 hodín prekročilo Lamanšský prieliv 973 nelegálnych migrantov. Je to najvyšší počet za posledný rok.

14:23

Tržby taiwanskej firmy Foxconn, ktorá je najväčším zmluvným výrobcom elektroniky na svete, v 3. štvrťroku prekonali očakávania trhu. Vďaka vysokému dopytu po výkonných serveroch podporujúcich umelú inteligenciu (AI) sa dostali na nový rekord.

14:23

Spolková vláda podľa médií zhoršila prognózu vývoja nemeckej ekonomiky a aj v roku 2024 očakáva pokles.

14:22

Ceny zlata v piatok (4. 10.) mierne klesli. Dôvodom bolo posilnenie dolára, ktorý podporilo zníženie očakávaní týkajúcich sa uvoľňovania menovej politiky v USA. Geopolitické napätie a konflikt na Blízkom východe však oslabovanie zlata obmedzili.

14:21

Experti výrazne znížili prognózu predaja elektromobilov v Nemecku v tomto roku. Dôvodom je slabý dopyt.

14:20

Za prácou do zahraničia pravidelne dochádza takmer 5 % všetkých zamestnaných ľudí na Slovensku. V minulom roku takto za prácou dochádzalo vyše 116.000 Slovákov. Najviac ľudí cestuje za prácou do Nemecka, nasleduje Rakúsko a Česká republika. Slováci najčastejšie v zahraničí pracujú v stavebníctve, hotelierstve či v opatrovateľstve. Upozornil na to Inštitút finančnej politiky (IFP) ministerstva financií v najnovšom monitore ekonomického vývoja.

14:20

Predaj domov v Číne počas uplynulého prázdninového týždňa vzrástol. Dôvodom bola séria opatrení na podporu trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami, ktoré Peking ohlásil koncom septembra, uviedli v sobotu (5. 10.) štátne čínske médiá.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke podujatie Deň poľovníctva a priateľov prírody v Campingu v Belá - Nižné Kamence

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali