Nemecké mediá Die Welt a ARD prinášajú v štatistike zo zdroja Infratest Dimap pohľad bežného nemeckého občana na prílev migrantov. V niečom nás prekvapí, v inom zase potvrdí známe fakty.
Prvou témou bolo, z čoho majú občania v Nemecku strach. Z posilnenia pravicových strán ho má 87 %, k pochopeniu pre antiislamské hnutie reprezentované hlavne Pegidou sa vyjadrilo len 17 %. Tvrdenie, že sociálne zabezpečenie pre migrantov je príliš drahé, podporilo 78 %. Rovnaké množstvo sa bojí zosilneného vplyvu islamu, o niečo menej vzostupu kriminality (76 %) a terorizmu (75 %) a zosilnenia vplyvu cudzích kultúr (69 %).
Aké opatrenia by bolo treba kvôli migrantskej kríze urobiť, uznali nemeckí občania za správne, aby migrant prijal za svoje nemecké základné hodnoty (75 %), aby sa prijala istá hranica počtu migrantov (71 %), aby sa vytvorili tranzitné zóny na hraniciach za účelom zachytávania migrantov bez nároku na azyl (69 %) a aby sa dalo viac peňazí na integráciu migrantov (63 %). Nesprávne je pre nich však postaviť plot na nemecko-rakúskych hraniciach (78 %).
Popularita kancelárky Angely Merkelovej výrazne v tomto roku poklesla, práve kvôli jej prístupu k riešeniu migrantskej krízy. Kým na začiatku roku 2013 sa tešila 65 % obľúbe a ešte v apríli tohto roka mala rekordných 75 %, v októbri to bolo už len 54 % a v prvých dňoch novembra 49 %. V preferenciách politických strán nedošlo k žiadnej výraznej zmene.
Prichádzajúci migranti sú vo veľkej väčšine moslimovia a viac ako polovica je mladšia ako 25 rokov. V tomto smere bude teda demografia v Nemecku už po desaťročí veľmi “zaujímavá”. Bez sprievodu prišlo do krajiny 11 642 maloletých – ako je možné, že došli až sem bez nejakej blízkej dospelej osoby?
Na uznanie azylu sa čaká v priemere 5,3 mesiaca. S odmietnutím azylu sa stretlo 8 178 uchádzačov, vo všetkých spolkových krajinách počet stúpa okrem Šlezvicka-Holštajnska, Brandenburgu, Saska-Anhaltska, Saska a Durínska.
Pri registrácii migrantov u viac ako jednej tretiny nebola známa totožnosť.