Hlavné správy: Aké šance dávate tomuto pokusu o spojenie národných síl?
Mečiar: „Prvá prekážka je časový stres. Voľby by mali byť vo februári, ale ak by vládna moc cítila ohrozenie, môžu byť aj skôr. Ona je v podstate rozpadnutá už teraz, formálne deklaruje jednotu, ale tá neexistuje. Po druhé, každé voľby potrebujú peniaze. Všetci by do toho išli radi, ale keď padne otázka, koľko kto investuje do kampane, tak peniaze nie sú, v porovnaní s tými, aké sa doposiaľ, a nie vždy celkom legitímne, do kampaní vždy dávali. A po tretie, samozrejme, že vždy politiku robí istá skupina ľudí, a taká skupina, s presvedčením, že ideme do toho, tu dnes organizačne vytvorená nie je. Tú by bolo treba v krátkom čase vytvoriť. Lebo boli mnohí povolaní, ale mnohí aj povedali áno a odstúpili. Každý vie, že to bude o kožu, ísť do tohto súboja, ktorý tu teraz bude.“
Hlavné správy: Prečo? V čom je tá situácia nebezpečná?
Mečiar: „Neoliberalizmus, síce pri menšinovej podpore obyvateľstva, ale mimoriadne finančne a mediálne podporovaný, chce uchopiť moc. Sú rôzne zahraničné mocenské záujmy, ktoré cítia Slovensko ako korisť. Bude boj a k tomu sa treba postaviť. Na to treba mať veľmi veľa ľudskej odvahy, ale aj schopnosti čeliť tomu a vedieť, akými metódami tieto inštitúcie pôsobia a čo môžu chcieť urobiť. Ak tomu tak nebude, tak výsledok bude taký, že budeme vnútorne naďalej konzervatívne orientovaní, ale zle zorganizovaní.“
Hlavné správy: Je táto situácia podobná tej z roku 1998, keď prevzali moc Dzurinda s Miklošom?
Mečiar: „Tam to bolo ešte komplikovanejšie o to, že začali voči nám represie, ja aj ďalší funkcionári HZDS sme boli trestne stíhaní. Na preverovanie našej činnosti išli milióny korún, kde sa malo preukázať, že sme páchali trestnú činnosť. Naša vláda bola sprevádzaná bombastickou kampaňou. Keď nám zavraždili bývalého ministra, tam nehľadali pravé príčiny, ale nás na druhej strane obvinili z rôznych trestných skutkov, ktoré sa nikdy nestali. To bolo veľmi špinavé.“
Hlavné správy: Ako hodnotíte pôsobenie súčasnej vládnej moci?
Mečiar: „Pokiaľ ide o metódy terajšej vlády, tá zneužíva svoju moc. Hrubým zneužitím moci a porušením ústavy a zákonov bolo zrušenie amnestií. Za to budú buď morálne alebo zákonne odsúdení, ale to je im v tejto chvíli jedno. Po druhé, keď ide teraz napríklad o Štefana Harabina: nezávislý Štefan Harabin im vadí? Tým, ktorí politicky, stranícky nominujú sudcov Ústavného súdu – keď napríklad Bugár pred rozhodnutím o amnestiách tvrdil verejnosti, že „my tam máme svojich ľudí“, teda sú to stranícke kádre – a tým, ktorí si vyberajú generálneho prokurátora podľa toho, že je to spolužiak? Robert Fico ako straník deleguje sám seba na predsedu Ústavného súdu, strany prijímajú ,nezávislých‘ na svoje kandidátky, ale nezávislý Štefan Harabin im vadí? Veď by mohol ísť do volieb a podľa výsledku volieb môže mandát aj neprijať. Ja som to napríklad tak urobil, že v roku 1998 som kandidátku prijal na tri sekundy. Podpísal som ju a hneď vzápätí som odovzdal abdikačný list, že neprijímam mandát poslanca, zriekam sa funkcie. Takže aj v tomto prípade hrubo zneužili moc, ide im o to, aby roztrhali tých tristotisíc Harabinových voličov.“
Hlavné správy: Čo s tým teraz môže pán Harabin urobiť?
Mečiar: „Existuje spôsob ako sa to dá zachovať, ale musel by byť pred ľudí postavený ten, kto tú stranu môže urobiť. Pre Harabina je to z kariérneho hľadiska existenčná otázka: o tri roky bude mať 65 rokov, to je čas, keď môže skončiť vo funkcii sudcu – nepochybujem o tom, že keď je tu táto prezidentka, že to urobia – a je to otázka jeho životnej kariéry. Na trestnom senáte je sudcom, ktorý má svoju autoritu, svoje názory a klesnúť z predsedu trestného senátu na Najvyššom súde SR na radového poslanca Národnej rady, sediaceho v poslednej lavici, to je príliš veľký skok. On sám musí zvážiť, či do toho ísť alebo nie a urobiť svoje osobné rozhodnutie.“
Hlavné správy: Kto by to mohol urobiť, ak nie on?
Mečiar: „Tu je akútny nedostatok ľudí. Nie tých, ktorí vedia – tých je veľa. Ale je tu nedostatok tých, ktorí chcú a sú ochotní riskovať. Tých je málo.
Hlavné správy: Koalícia teraz expresne, v zrýchlenom konaní, zmenila volebné pravidlá. Myslíte si, že to urobili preto, lebo chcú predčasné voľby, a že to hrozí?
Mečiar: „Nemyslím si to. Myslím si, že to urobili preto, lebo im nerastú preferencie tak, ako čakajú. Časť voličov Smeru zostáva v Harabinovom potenciáli, a to isté platí aj v prípade časti voličov SNS. Ak nechcú o tých voličov prísť, musia odťať hlavu tomu, kto reprezentuje pre nich toto nebezpečenstvo. Potom sa rozlezú sami, alebo neprídu k voľbám, toto je ich kalkulácia.
Ivan Lehotský