Ako ho doplnil poslanec NR SR Gábor Grendel, bol to práve Bödör, ktorý pre obžalovaného Mariana K. zariaďoval policajné lustrácie osôb, získaval informácie z polície alebo vplýval na konania, ktoré sa ho týkali. „Mafia všade na svete nemôže existovať bez prepojenia na súdy, prokuratúru a políciu,” povedal Grendel s tým, že presne takýmto spôsobom pôsobila skupina Mariana K. na Slovensku.
Matovič v tejto súvislosti zdôraznil, že keď bývalý premiér Robert Fico medializoval jeho daňovú kauzu, svedka zabezpečil práve Norbet Bödör. Fico podľa neho tiež už v roku 2016 priznal, že bol štyrikrát na vianočnom večierku bezpečnostnej služby Bonul. Túto firmu podľa Matoviča Fico „nafutroval štátnymi zákazkami”. „Keby som bol Robert Fico, dnes prekročím hranice a nikdy viac sa na Slovensko nevrátim,” povedal. Grendel doplnil, že za súčasný stav okrem Smeru môžu aj jeho koaliční partneri. „Teraz majú príležitosť odísť ako tak bez hanby,” dodal.
Klus: V každej slušnej krajine by už boli dávno vyhlásené predčasné voľby
V každej slušnej krajine by už boli dávno vyhlásené predčasné voľby a zabezpečený pád vlády, myslí si poslanec parlamentu Martin Klus (SaS). Povedal to v reakcii na medializované informácie o komunikácii Mariana K. s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a s bývalým novinárom a príslušníkom SIS Petrom Tóthom. Klus doplnil, že najbližšie parlamentné voľby preto budú kľúčové a občania musia v nich vyvodiť dôsledky voči súčasnej moci.
“Je nemysliteľné, aby ľudia, ktorí sú priamo prepojení s organizovaným zločinom a takí, ktorí sa neštítia dokonca vraždy, mali riadiť túto krajinu,” povedal vo štvrtok Klus novinárom.
O záujme na diskreditácii opozičných politikov podľa Klusa tušili. “Je skutočne prekvapujúce pre Slovensko, že je to až takto ďaleko. Myslím si, že občania musia vyvodiť dôsledky vo voľbách voči takejto moci,” povedal poslanec za SaS.
Najbližšie parlamentné voľby budú podľa Klusa kľúčové. “Už teraz bojujú o holú slobodu. Títo ľudia vedeli, že pokiaľ by v roku 2016 Robert Fico a Robert Kaliňák neboli premiérom a ministrom vnútra, tak by pravdepodobne zle dopadli už vtedy. Takže 2020 je pre nás kľúčový rok a pri troche šťastia možno ešte skôr,” reagoval Klus na medializované informácie, že Marian K. mal záujem konať v prospech strany Smer-SD a mal mať obavy o budúcnosť strany.
SaS: Zverejnené informácie pridávajú dôvody na preverenie bezpečnostnej previerky Bonulu
Prepisy komunikácie Mariana K. s podnikateľom Norbertom Bödörom pridávajú dôvody na preverenie bezpečnostnej previerky súkromnej bezpečnostnej služby Bonul zo strany Národného bezpečnostného úradu. Uvádza sa to vo vyhlásení opozičnej strany SaS. „To, že chápadlá Mariana K. sú dlhé, nás neprekvapuje. Ale milo nás prekvapí, keď polícia a prokuratúra konečne voči tejto mafii začnú konať a v prvom rade od seba,” zdôraznili liberáli.
Podnet na preverenie udelenia bezpečnostnej previerky spoločnosti Bonul podala na Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ ešte v polovici júla vznikajúca politická strana Za ľudí. Podľa nich totiž existuje viacero dôvodných podozrení, ktoré naznačujú možnú protiprávnu činnosť súkromnej bezpečnostnej služby. Navyše ju vlastní rodina Bödörovcov, o ktorých aktivitách písal aj zavraždený Ján Kuciak.
Za slušné Slovensko vyjadrili podporu poctivým policajtom, vyšetrovateľom aj novinárom
Prepis komunikácie obvineného Mariana K. s Norbertom Bödörom a s tým súvisiaca policajná správa podľa iniciatívy Za slušné Slovensko dokazujú, že požiadavky zo zhromaždení – dôkladné vyšetrenie vrážd a nová dôveryhodná vláda – boli opodstatnené. Policajná správa totiž podľa iniciatívy konštatuje mimoriadnu blízkosť Mariana K. a Bödöra s poslancom NR SR a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom a stranou Smer.
Za slušné Slovensko zároveň vyjadrilo podporu poctivým policajtom, vyšetrovateľom a novinárom. Stanovisko iniciatívy Za slušné Slovensko je zverejnené na ich facebookovej stránke. Zverejnenie komunikácie a policajná správa podľa iniciatívy dokazujú, že novinári píšuci o prepojení špičiek politiky s organizovaným zločinom mali celý čas pravdu. Iniciatíva zároveň avizuje ďalšie zhromaždenie.
„Práve vo chvíľach, ako sú tieto, je najdôležitejšie, aby ľudia nestrácali odvahu postaviť sa za správnu vec. Chceme preto vyjadriť podporu všetkým poctivým policajtom a vyšetrovateľom. Bez ich snahy by to nebolo možné. Ceníme si to o to viac, že vyšetrovanie napreduje napriek vláde Smeru, SNS a Mosta-Híd. Chceme vyjadriť podporu aj novinárom, ktorí odvážne pracujú na odkrývaní korupcie. Bez ich dôslednej práce by nič z toho, čo sa od marca 2018 podarilo dosiahnuť, nebolo možné,” píše sa ďalej v stanovisku.
Zároveň ocenili, že najdôležitejšia požiadavka zhromaždení Za slušné Slovensko – vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sa pomaly, ale isto, napĺňa. „Práve kvôli tomu všetkému sa už onedlho znova stretneme na námestiach. My všetci sme tí, na ktorých sme čakali,” dodali na záver.
Danko: Politikom neprináleží komentovať živé súdne spory
Politikom neprináleží komentovať akýkoľvek prebiehajúci súdny spor, a to do úplného rozhodnutia vo veci. Uvádza sa to v stanovisku predsedu SNS a NR SR Andreja Danka, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová. “Dôkazy, ich pravosť, respektíve súvislosti môže posudzovať len zákonný sudca,” dodáva sa v stanovisku.