Bratislava 26. júna 2020 (HSP/CNBC/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)
Biomilq, spoločnosť so sídlom v Severnej Karolíne, sa zameriava na dojčenskú výživu. Nie však výživu obyčajnú. Firma sa pokúša reprodukovať materské mlieko v laboratóriu pomocou kultivácie buniek epitelu prsníka
Začiatok podnikania sa podaril zásluhou najlepších svetových investorov tým, že spoločnosť získala 3,5 milióna dolárov na financovanie série A, od investičnej spoločnosti Billa Gatesa, Breakthrough Energy Ventures.
Firma tvrdí, že materské mlieko, ktoré vyprodukuje Biomilq v laboratóriu, pomôže znížiť uhlíkovú stopu z globálneho trhu dojčenskej výživy.
“Práve teraz, podľa odhadov, ktoré sme dokázali urobiť, najmenej 10% trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami končí v dojčenskej výžive,” uviedla spoluzakladateľka a výkonná riaditeľka spoločnosti Biomilq Michelle Eggerová.
„To znamená, že len v USA vyprodukuje každý rok dojčenská výživa 5700 metrických ton CO2 a sa spotrebuje 16000 litrov vody na dojčenie detí. Rodičia, ktorí chcú robiť pre svoje deti to najlepšie, a poskytnúť im plnohodnotnú výživu, by sa nemali rozhodovať sa medzi kŕmením svojich detí a ochranou planéty.“, dodala.
Tohto názoru je zrejme okrem nej nielen Bill Gates, ale celá hŕstka ďalších investorov miliardárov / filantropov /spasiteľov sveta.
Členmi investičnej koalície spoločnosti Breakthrough Energy Ventures, ktorá tak štedro zafinancovala novú technológiu, sú okrem Gatesa aj Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Richard Branson, Masayoshi Son, Jack Ma, Michael Bloomberg a Marc Benioff.
Už len počkať, kým okrem dojčenskej výživy nezačnú vyrábať v laboratóriu aj dojčatá samé. A čo tak úplne prestať mať deti a nahradiť ľudí robotmi? Veď koľko metrických ton CO2 a litrov pitnej vody by sa ušetrilo potom?