„Slovensko je bohaté na zdroje geotermálnej energie, využívame ju však minimálne. Geotermálne poľnohospodárstvo je cestou ako dokážeme vyprodukovať vysokokvalitné domáce potraviny a ešte aj ekologicky, bez emisií. Pri jej intenzívnom využívaní by sme získali nielen vyššiu potravinovú, ale aj energetickú sebestačnosť. Podporu geotermálneho poľnohospodárstva preto chceme zaradiť do nového Strategického plánu 2021 – 2027, ktorý nahradí aktuálny Program rozvoja vidieka. Rozhodli sme sa nadviazať kontakty s Islandom, ktorý je vo využívaní geotermálne energie lídrom,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (SNS). Do krajiny ohňa a ľadu zorganizoval agrorezort obchodnú misiu zástupcov slovenských poľnohospodárov, ktorí sa venujú pestovaniu zeleniny v skleníkoch, ale aj takých, ktorí plánujú využitie geotermálnej energie.
Jedným z poľnohospodárov, ktorý už v súčasnosti geotermálnu energiu využíva je Branislav Oremus z firmy Slovkvet v Podhájskej, najväčší slovenský pestovateľ gerber: „Správnym využívaním geotermálnej energie dokážeme v chladnejších mesiacoch udržiavať v skleníkoch stabilnú teplotu, ktorú využívame na pestovanie gerber a aj vlastných paradajok. Pod skleníkmi vyhrievanými termálnou vodou sa darí nielen jeho kvetom, ale aj paradajkám. Skleníky sa rozprestierajú na ploche 2,6 hektára, z toho jeden hektár pokrývajú gerbery a 1,6 hektára paradajky. Ročne sa v nich urodí takmer 800 ton paradajok a vyrastú štyri milióny gerber, ktoré pestuje v 50 odrodách. Teplo na vyhrievanie skleníkov čerpá z termálnych prameňov, o ktoré sa delí s miestnym termálnym kúpaliskom.
Na území Slovenska sa nachádza 25 perspektívnych oblastí s geotermálnymi zdrojmi s teplotou vody do 150° C v hĺbkach do 5000 m, z toho 14 oblastí má teplotu nad 100° C.
Medzi perspektívne geotermálne oblasti patria Komárňanská kryha, Centrálna depresia podunajskej panvy, Liptovská kotlina, Popradská kotlina, Žiarska kotlina, Hornonitrianska kotlina, Topoľčiansky záliv a Bánovská kotlina, Skorušinská depresia, Humenský chrbát, Rimavská kotlina, Rudnianska kotlina – súčasť Hornonitrianskej kotliny. Najperspektívnejšou lokalitou z hľadiska využívania geotermálnej energie je Košická kotlina, kde teplota vody dosahuje aj 150 stupňov Celzia v hĺbke do 5 000 metrov.