Ako uvádza Šimečka, česká a slovenská žurnalistika sa od 90. rokov razantne zmenila. Niektorí novinári, ktorí majú mať svoju nezávislosť napísanú na štíte, to tak z jeho hľadiska nemajú. Dokonca vyhlásil, že v českých médiách je to ešte horšie ako na Slovensku. Podľa novinára sa to dá vysvetliť tým, že si slovenská novinárska obec prešla skúsenosťami s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom.
“Oni už vedia, ako je riskantné sa nechať manipulovať alebo byť predajný. Uvedomujú si, že tým ohrozujú demokraciu. Na Slovensku vyrástla celá generácia novinárov, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť za budúcnosť spoločnosti. Mám pocit, že v Česku je to slabšie,” uviedol Šimečka.
Z hľadiska novinára kvalitná žurnalistika nikdy nebude mať státisíce čitateľov, ale dôležité je, aby existovala, pretože časť verejnosti ovplyvňuje. V tejto súvislosti Šimečka zmienil Rusko. Podľa neho je totiž zjavné, že sa Rusko dnes snaží o to, aby rozbilo západný svet. Žiadnymi faktami však svoje tvrdenie novinár nijako nezdôvodnil.
“Rusko hovorí, že pravda neexistuje. Všetci klamú. Tým pádom pravda nie je, a keď nemáte pravdu, tak sa vám rúca systém. Je dôležité o tom písať. Ale ešte dôležitejšie je prísť na to, prečo to Rusko robí. Jednoducho preto, že má strach zo Západu a cíti sa obkľúčené. Rusko nie je ríšou zla. Má svoje dôvody. A keď to pochopíme, tak môžeme o svete uvažovať lepšie a vyhnúť sa chybám,” dodal.
Na záver sa Šimečka pozastavil nad tým, prečo sa podľa neho dnes demokracia ocitla v kríze. Z pohľadu novinára má stredná Európa problém s hľadaním pravdy a pátraním po nej v dialógu s druhou stranou, čo je klasickým nástrojom liberalizmu, bez ktorého nemôže systém zastupiteľskej demokracie fungovať.
“Je to zákopová vojna názorových skupín, ktoré nechcú vnímať druhú stranu. Rastie potom paranoja. Takto to dlho nepôjde. Môže sa stať, že zvíťazí jedna strana len dočasne, pretože tá druhá sa bude cítiť utláčaná. Nikdy potom nebude spoločenská zhoda na základných spoločenských princípoch a demokracia neprežije. Verím ale v to, že časom panika z budúcnosti opadne. Časť voličov populistov zistí, že to nie je riešenie a vráti sa k racionalite. Je to nádej a musíme pracovať na tom, aby bola táto skutočnosť prístupná ľuďom, ktorí o ňu budú mať záujem. To je úloha novinárov,” uzavrel celú vec Šimečka.