„Ministerstvo vnútra, ktoré má najväčšie bremeno v tej evidencii, preregistrácii a vytváraní registra, to s veľkou cťou zvláda, nekomplikuje to mimovládkam a je veľmi progresívne. Spolupráca s ním, ako aj so všeobecnou verejnou správou je pozitívna a pri tvorbe zákona bola takisto veľmi dobrá,“ uviedol. Zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií je platný od 1. januára. Namiesto doterajších čiastkových registrov a evidencií vznikne najneskôr do 31. decembra 2020 nový, jednotný a spoločný Register mimovládnych neziskových organizácií.
V registri budú evidované nadácie, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, neinvestičné fondy, občianske združenia, odborové organizácie a organizácie zamestnávateľov či organizácie s medzinárodným prvkom. V súčastnosti zhromažďujú údaje o štatutárnych zástupcoch a základných náležitostiach. „Uskutočňuje sa to plynule a myslím si, že to bude veľkým prínosom ako pre mimovládne organizácie, tak pre ostatné subjekty. V konečnom dôsledku, keď začne byť funkčný register, bude to celkový prínos pre fungovanie spoločnosti. Mnohé domnienky, nepravdivé veci, ale aj zneužívania budú tak potlačené. Vo veľkej miere môžeme byť na tento zákon hrdí,“ prízvukoval Giertl.
S cieľom mimovládkam uľahčiť novovzniknutú situáciu a v spolupráci s ministerstvom vnútra pripravil úrad splnomocnenca po celom Slovensku sériu verejne prístupných informačných seminárov, na ktorých predstaviteľom mimovládok vysvetľovali čo robiť, ako to robiť a čo im register prinesie. „Prostredie mimovládnych organizácií je špecifické tým, že nie je často formalistické. Ak nie ste formalistický, pri práve začínate byť obozretní a ste v obavách, lebo veľakrát má štát tendenciu regulovať všetko cez právo a to právo sa stáva nezrozumiteľným. Prijímame stále veľa právnych predpisov, neustále ich novelizujeme, dopĺňame a niektoré začínajú byť veľmi komplikované. Je prirodzené, aby mimovládky mali z toho obavy. S tým sme do toho vstupovali a preto sme využili všetky možnosti ich čo najlepšie informovať o zákone pred prijatím, pri príprave a dokonca aj pri implementácii,“ uviedol. Podľa neho mimovládne organizácie mali veľký záujem takýmto spôsob zistiť, čo ich čaká. „Myslím si, že je to vzorový príklad, ako by sa mali verejné politiky a zákony robiť,“ skonštatoval splnomocnenec pre rozvoj občianskej spoločnosti. Ako dodal, takáto prezentácia úradu splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti je najlepšia a najprirodzenejšia.