Na pracovnom stretnutí s ministrom školstva otvorilo podľa neho vedenie MS viaceré témy a vecne diskutovali o vydávaní spoločenskovedných učebníc, alternatívnych učebníc k dejinám a slovenskému jazyku, školstve na zmiešanom území Slovenska – fiľakovskej výzve. „Rezonovala aj otázka slovenského školstva v zahraničí. Predseda MS v tejto súvislosti zdôraznil, že dôležitou súčasťou európskej politiky by sa mala stať podpora kultúry a vzdelávania vo vlastnom jazyku pre tých občanov Európskej únie (EÚ), ktorí pracujú a platia dane v inom štáte EÚ. Príležitosť sa naskytne v roku 2016, keď bude Slovenská republika predsedajúcim štátom EÚ,“ uviedol tajomník MS.
Matica Slovenská bude oveľa viac prezentovať výročia známych slovenských osobností a dejateľov
Doplnil, že osobitnú pozornosť v rámci pracovného stretnutia venovali oblasti vedy a výskumu, na ktorú chce MS obrátiť v najbližšom období zvýšenú pozornosť a systematické úsilie. „Vedenie MS informovalo ministra, že sa zásadným spôsobom prehĺbi výskum historiografie, slovakistiky, súčasnej pôvodnej literatúry, literárnej a kultúrnej histórie, regionalizmu, ako aj života Slovákov v zahraničí,“ povedal Cabadaj.
Vedné ústredie MS sa podľa neho po personálnom, technickom a technologickom dobudovaní v oveľa väčšej miere zapojí do prípravy a organizácie domácich i medzinárodných podujatí, reflektujúcich výročia významných osobností a udalostí našich národných dejín. „Nepôjde len o štandardné vedecké podujatia, odborné semináre a edičné aktivity, ale aj širokospektrálne prezentačné výstupy – výstavné projekty, katalógy, propagačné brožúry, filmy, televíziu, rozhlas a internet. V tejto súvislosti na stretnutí s ministrom Čaplovičom odznelo, že MS má eminentný záujem o šírenie svojich časopisov Slovenské pohľady a Orol tatranský na stredných školách,“ uzatvoril tajomník MS.
mž