Je veľmi smutné, že najsilnejšia politická strana na Slovensku, SMER-SD nedokáže vyprodukovať žiadneho proslovenského, pronárodného kandidáta na prezidenta.
Najprv presviedčali ministra zahraničných vecí, Miroslava Lajčáka, ktorý je známy presadzovaním liberalizmu, euroatlantického smerovania a “preslávil” sa tiež fanatickým presadzovaním nebezpečného migračného paktu OSN. Lajčák našťastie, po tom čo voči sebe popudil väčšinu Slovenska, kandidatúru na prezidenta odmietol.
SMER však najnovšie vytiahol ďalší “ťažký kaliber.” Eurobyrokrata Maroša Šefčoviča, ktorý je podpredsedom Junckerovej európskej komisie. Na Slovensku nie je až tak známy ako Miroslav Lajčák, no strana SMER a rovnako médiá ho prezentujú v podobne pozitívnom svetle ako “skúseného diplomata.”
Poďme ale po poriadku. Šefčovič sa narodil 24. júla 1966. V roku 1984 študoval na Vysokej ekonomickej v Bratislave. Od roku 1985 pôsobil na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov.
Diplomatická kariéra: Šefčovič pôsobil v roku 1999 ako splnomocnený veľvyslanec SR v Izraeli. V roku 2002 pracoval na ministerstve zahraničných vecí SR. Od roku 2004 pôsobil ako stály zástupca Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli. Od roku 2014 do dnešného dňa je podpredseda Európskej komisie a je zodpovedný za oblasť energenickej únie.
Maroš Šefčovič je teda podobne ako Miroslav Lajčák tzv. “kariérny diplomat.” Lajčák aspoň v poslednej dobe pôsobil väčšinou na Slovensku, no Šefčovič pracuje v Bruseli už 15 rokov.
Šefčovič je teda absolútne odtrhnutý od reality ľudí žijúcich na Slovensku. Ako môže takýto človek poznať problémy a starosti Slovákov? Ako bude takýto človek zastávať post prezidenta Slovenskej republiky?
Strana SMER skutočne nedokáže vyprodukovať proslovenského kandidáta, ale len karieristov, prozápadných fanatikov a eurohujerov? Veď kandidát ako Ševčovič ani nemôže osloviť voličov strany, ktorá ho nominovala. Týchto straníckych voličov tak dobrovoľne Smer prepúšťa iným kandidátom, ktorí viac zodpovedajú profilu smeráckeho voliča.
Navyše, Šefčovič ako člen eurokomisie podporil aj kontroverzné nariadenia a povedal kontroverzné vyhlásenia, ktoré si rozoberieme v ďalších článkoch pred prezidentskými voľbami.
Maintreamové médiá však už teraz Šefčoviča podobne ako kandidáta Roberta Mistríka označujú priam ako kandidáta bez poškvrny, ktorý spasí Slovensko. V podstate, ak sa niekto chce dostať do priazne médií hlavného prúdu, stačí mať fanaticky prozápadné vyjadrenia a vykazovať protislovenké zameranie. Ale potom aj oslovuje ich čitateľa a teda slniečkarského voliča. Šefčovič bude väčším konkurentom Mistríka ako Harabina.
Môžeme len dúfať že ľudia na Slovensku pochopili na minulých prezidentských voľbách, že takéto zameranie ani zďaleka nestačí a naopak Slovensku škodí. Že človek o ktorom nič nevedia je veľmi veľkým rizikom, že po zvolení nebude zastupovať ich záujmy, práve naopak pôjde proti nim. Preto sa tu otvára dôležitá otázka: Zvolia si ľudia konečne proslovenského prezidenta?
Samuel Gdovin