Brusel 29. septembra (TASR) – Európski socialisti na dnešnom kongrese v Bruseli odkázali európskemu pravicovému táboru, že politika prísneho šetrenia bez správneho investovania do rozvoja nie je východiskom z krízy, uviedol poslanec Európskeho parlamentu (EP) a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka.
V poradí 9. kongres Európskej socialistickej strany (PES) bol podľa neho aj o tom, že ľavicovému táboru sa potvrdilo to, čo o ekonomickom vývoji v Európe tvrdil už v roku 2006.
"Socialisti už v roku 2006 upozorňovali, že môže prísť veľká kríza a už vtedy sme pripravili pravidlá, ktoré sme predložili do Európskeho parlamentu a v ktorých sme tvrdili, že nemožno všetko nechať na voľný trh, že treba mať určité veci pod kontrolou a zbytočne neriskovať," povedal Maňka v rozhovore pre TASR.
Maňka uviedol, že kongres PES sa schádza raz za dva a pol roka, aby prevolil svojich delegátov a aby zvolil nového predsedu. Tým sa dnes stal doterajší dočasný predseda Strany európskych socialistov Sergej Stanišev. Prvýkrát v histórii je to člen z nových členských štátov EÚ.
Slovenský europoslanec dodal, že nový predseda PES sa obklopil silnou skupinou šikovných ľudí, medzi ktorých patrí aj členka Smeru-SD a poslankyňa EP Katarína Neveďalová. Oddnes je podpredsedníčkou druhej najsilnejšej celoeurópskej politickej strany a stala sa prvou Slovenkou na takej vysokej pozícií v rámci straníckej europolitiky.
V súvislosti s hlavným odkazom kongresu PES, Maňka uviedol, že delegáti kongresu vyslali jasné posolstvá o tom, že v Európe neprejde pravicové myslenie v duchu, podľa ktorého "treba iba šetriť a šetriť a šetriť".
"Ja, aj ako predseda samosprávneho kraja, viem, že šetriť musíme na administratíve, aby nebola zbytočná byrokracia, a tam aj šetríme, ale ušetrené peniaze treba použiť do sfér, ktoré prinesú najväčší efekt a to je zamestnanosť a oblasti s pridanou hodnotou," zdôraznil Maňka.
Slovenský poslanec, ktorý je členom rozpočtového výboru EP, dodal, že keby štáty EÚ donekonečna šetrili a neinvestovali do oblastí, ktoré prinesú efekt a pracovné miesta, tak by sa všetky hnacie motory zastavili a tak Slovensko, ako aj EÚ by "zamrzli" a ešte viac zaostávali za Spojenými štátmi.
"Keď si pozrieme politiku rozumných ľudí, tak všetci hovoria, že treba investovať maximálne množstvo peňazí do toho, čo prinesie maximálny efekt, čiže do pridanej hodnoty v oblasti vzdelania, vedy a výskumu, v oblasti, ktorá prinesie najrýchlejšiu návratnosť," povedal Maňka.
(spravodajca TASR Jaromir Novak) juh
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam