Poslanec v rozhovore pre TASR pripomenul, že Cameron vymyslel toto referendum len preto, aby potlačil napätie vo svojej vlastnej Konzervatívnej strane a aby bol druhýkrát zvolený za premiéra.
“Kvôli svojím osobným cieľom neváhal ohroziť britskú ekonomiku, budúcnosť Veľkej Británie a celej Európskej únie,” skonštatoval Maňka.
Zdôraznil, že v dnešnom nestabilnom svete nemôže žiadna krajina Európy obstáť sama, lebo výzvy ako migračná kríza, klimatické zmeny, bezpečnosť dodávok energií, daňové úniky, daňové podvody, spoločná bezpečnostná a obranná politika, digitálna únia, roaming, pomoc zamestnanosti či pomoc zaostalým regiónom a mladým ľuďom si vyžadujú spoločné európske riešenia.
“Európska únia, to nie sú úradníci v Bruseli. EÚ, to je hlavne 28 vlád, 28 národných parlamentov, desiatky slobodných národov a národností, ktoré ak budú spolupracovať, prinesú ľuďom v našom spoločenstve najvyššiu prosperitu a kvalitu života,” uviedol Maňka.
S odkazom na potrebu reformovania EÚ dodal, že Európania nepotrebujú politikov, ktorí vytvárajú napätie, hádky a nenávisť, ale kvalitných a neskorumpovaných politikov, ktorí sú ochotní sadnúť si spolu za rokovací stôl, vypočuť sa navzájom a ktorí pred osobným prospechom uprednostnia záujmy všetkých.
“Ak sa naučíme takýchto ľudí rozoznať, ak nebudeme všetkých hádzať do jedného vreca, budeme na najlepšej ceste k úspechu,” konštatoval Maňka.