Problematika migrácie podľa jeho slov suverénne vedie v agende EÚ. “Viem, že my sa zaoberáme na Slovensku asi dôležitejšími vecami, ale aj to, že to bolo zaradené na úvod summitu, aj to, aký vážny dokument bol prijatý, len potvrdzuje, že toto je niečo, čo neustále vyrušuje EÚ a z čoho má aj dominantný strach,” domnieva sa Fico.
Ocenil že, maltská deklarácia sa sústredila na riešenia, v ktorých panuje zhoda. “Nebola žiadna tendencia otvárať tému reformy azylového systému, kvót, toto vôbec nikto na stôl nekládol, lebo vedel, že by okamžite skončila racionálna diskusia,” doplnil.
Fico privítal, že Únia má záujem “vyvážať” problém migrácie zo svojho územia tam, kde vzniká. Poukázal na to, že migračnú trasu Turecko-Grécko sa podarilo uzatvoriť a migrantov tade prechádza už len minimálne. Ako väčšie riziko premiér vníma Líbyu, avšak verí, že dnes schválené opatrenia sú maximom, ktoré sa v súčasnosti dalo urobiť.
Na spoluprácu s Líbyou dnes lídri odsúhlasili vyčlenenie 200 miliónov eur. “Do veľkej miery za stav (tejto) krajiny zodpovedá sama EÚ. Je to dnes nástupište migrantov, o ktorých úplne otvorene Európska rada hovorí ako o ekonomických migrantoch,” poznamenal.
Fico absolvoval pred začiatkom summitu aj rokovanie V4. Avizoval, že lídri Vyšehradskej štvorky sa dohodli na príprave vlastnej pozície pred marcovým summitom v Ríme. “Myslím si, že okolnosti, ktoré sú dnes vo svete, či je to odchod Veľkej Británie, alebo je to voľba amerického prezidenta, nám dávajú šancu byť odvážnejšími a dávať možno aj iné návrhy a postoje, akoby niekto očakával,” zhrnul.
Lídri sa dnes dohodli na vyčlenení 200 miliónov eur na spoločné projekty s Líbyou v snahe obmedziť migračnú vlnu z Afriky do Európy.
Plán krátkodobých opatrení zahŕňa pomoc líbyjským orgánom najmä pri modernizácii líbyjskej pobrežnej stráže a pri vytváraní bezpečných utečeneckých táborov na území Líbye.
Podľa agentúry DPA sa lídri EÚ zhodli na podpore dobrovoľnej repatriácie migrantov, ktorí sú ochotní sa vrátiť z Európy do svojich domovských krajín. Chcú tiež spolupracovať so susedmi Líbye v záujme lepšej kontroly jej teritoriálnych vôd.
V spoločnom vyhlásení z Malty sa uvádza, že EÚ je pripravená vyčleniť 200 miliónov eur na spoločné projekty s Líbyou, najmä však na opatrenia obsiahnuté v schválenom akčnom pláne.
Líbyjský premiér Fájiz Sarrádž podľa vlastných slov nepovolí lodiam námornej misie EÚ vstup do výsostných líbyjských vôd; vie si však predstaviť spoločné velenie námornej misie zameranej na záchranu utečencov a na boj proti pašerákom ľudí. Od EÚ pritom požaduje pomoc pri modernizácii líbyjskej flotily a ekonomickú podporu.
Agentúra DPA pripomenula, že bývalý líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí viedol voči EÚ v otázke migrácie “politiku vydierania”, keď od Európy žiadal peniaze, aby zabránil prechodu migrantov zo subsaharskej Afriky do krajín EÚ. Po Kaddáfího odstránení v roku 2011 sa Líbya zmietaná anarchiou stala zhromaždiskom pre nelegálnych afrických migrantov, ktorí sa za pomoci pašerákov snažia dostať do Európy.
Migranti sa vydávajú na plavbu z Líbye na lodiach a člnoch, ktoré sú zväčša preťažené a v zlom technickom stave, čo prispieva k vysokému počtu obetí. Vlani počas plavby cez Stredozemné more zahynulo okolo 5000 utečencov.