Ukrajina nie je schopná zabezpečiť bezpečný prístup vyšetrovateľom k troskám zostreleného malajzijského civilného lietadla, na palube ktorého zahynulo 298 ľudí, tvrdí malajzijský minister dopravy Liow Tiong Lai. Uviedla to dnes agentúra DPA. “Ukrajinská vláda vyhlásila, že nedokáže zaručiť bezpečnosť medzinárodnému tímu vyšetrovateľov na mieste havárie a v jej bezprostrednom okolí,” povedal Liow, ktorý pricestoval do Kyjeva v nedeľu.
Podľa ministra okolitý región ovládajú viaceré rozdielne separatistické skupiny. Žiadna z nich údajne nemá jasného veliteľa ani organizačnú štruktúru. Tím vyšetrovateľov tvoria odborníci z Malajzie, Holandska, Británie a Spojených štátov. “Je absolútne nevyhnutné, aby bol medzinárodným vyšetrovateľom poskytnutý plný a neobmedzený prístup k miestu havárie,” zdôraznil Liow.
Biely dom a Austrália opätovne vyzývajú Rusko, aby umožnilo vyšetrovanie
Americký prezident Barack Obama a austrálsky premiér Tony Abbott opakovane vyzvali Rusko, aby umožnilo “neobmedzené a transparentné” medzinárodné vyšetrenie zostrelenia malajzijského civilného lietadla na Ukrajine. Biely dom uvádza, že Obama a Abbott spolu viedli rozhovor v nedeľu večer. Zhodli sa, že Rusko má povinnosť využiť svoj vplyv na pro-ruských separatistov, ktorí majú miesto pádu lietadla pod kontrolou a donútiť ich spolupracovať s medzinárodnými vyšetrovateľmi. Na palube zostreleného lietadla bolo najmenej 37 austrálskych občanov.
Na mieste havárie boeingu sa našlo 251 tiel
Na mieste havárie sa do nedele večera našlo 251 tiel a 86 fragmentov tiel cestujúcich a členov posádky. S odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie Ukrajinskej štátnej služby pre mimoriadne situácie z nedele večera o tom dnes informovali ukrajinské tlačové agentúry i agentúra Reuters. Podľa nej do oblasti dorazil druhý vlak s mraziarenskými vagónmi, aby prepravil telesné pozostatky.
Vo vyhlásení komisie vyšetrujúcej katastrofu sa uvádza, že prvý vlak, kde boli pozostatky takmer 200 obetí, je odstavený v meste Torez, pretože “teroristi mu bránia odísť”. Podľa agentúry UNIAN vyšetrovatelia preskúmali plochu asi 120 km2, pátracie práce však brzdí prítomnosť protivládnych ozbrojencov, ktorí vyšetrovateľom bránia v práci alebo im ju komplikujú. Na prieskumnej operácii sa zúčastňuje 810 ľudí.
Rusko dnes v Bezpečnostnej rade OSN predložilo vlastný návrh rezolúcie k tragédii na východnej Ukrajine, v ktorej vyzýva na nezávislé medzinárodné vyšetrenie havárie lietadla. Novinárov o tom v New Yorku informoval stály predstaviteľ Ruska v OSN Vitalij Čurkin.
Ruský veľvyslanec v Austrálii Vladimir Morozov okrem toho pre denník Australian Financial Review podľa Reuters uviedol, že Rusko podporí snahy OSN na zabezpečenie neobmedzeného prístupu medzinárodných vyšetrovateľov k miestu havárie lietadla malajzijských aerolínií na východnej Ukrajine. Miesto, kam dopadli úlomky lietadla typu Boeing-777, je na území kontrolovanom proruskými separatistami.
Bezpečnostná rada OSN v noci nadnes za zavretými dverami ukončila diskusiu o dvoch návrhoch rezolúcie k tragédii na Ukrajine – ruskom a austrálskom – a dnes večer bude o nich hlasovať. V súvislosti s aktivitami Austrálie, ktorej občania sa tiež nachádzali na palube havarovaného lietadla, dnes ukrajinský prezident Petro Porošenko ocenil návrh austrálskej vlády vyslať na Ukrajinu policajnú misiu OSN, aby sa podieľala na vyšetrovaní tragédie.
Medzičasom americký minister zahraničných vecí John Kerry povedal, že v súčasnosti dostupné informácie jasne poukazujú na to, že proruskí separatisti na Ukrajine použili proti lietadlu raketový systém pochádzajúci z Ruska. “Je dosť jasné, že toto je systém, ktorý bol privezený z Ruska,” vyhlásil Kerry v rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN. Podľa ukrajinských agentúr ide o raketový systém Buk.
mž