Malajzia nevpustila do krajiny dve lode s vyše 800 utečencami

Malajzia nevpustila do krajiny dve lode s vyše 800 utečencami

Kuala Lumpur 14. mája 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lino Azzopardi)

 

Thajsko tento týždeň zopakovalo, že uplatňuje politiku “pomoci” ľuďom žijúcim na vode. Keď skončia v jeho teritoriálnych vodách, poskytne im jedlo, pitnú vodu a ďalšie nevyhnutné potreby, ale posiela ich preč

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Tisíce moslimských Rohingov a chudobných Bangladéšanov uviazli na mori po tom, ako Malajzia odmietla vpustiť do krajiny ďalšie dve lode s vyše 800 utečencami s odôvodnením, že si nemôže dovoliť byť k nim dobrá, informovala dnes agentúra AP. Dodala, že na mori uviazlo podľa odhadov asi 6000 utečencov.

Reklama

Kapitáni lodí zapojených do siete pašerákov ľudí ich z obavy, že budú zatknutí, opustili v uplynulých dňoch v Melackom prielive a priľahlých vodách. Podľa preživších im nenechali takmer nijaké jedlo ani vodu. Napriek výzvam Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), medzinárodných humanitárnych agentúr a obhajcov ľudských práv, ktorí varovali, že týmto ľuďom ide o život, ich nie sú ochotné prijať ani Indonézia, ani Thajsko.

Malajzia prijala už najmenej 150.000 utečencov a žiadateľov o azyl, prevažne z Mjanmarska. Najmenej 45.000 z nich sú podľa UNHCR Rohingovia. Uviedla, že v stredu pri pobreží svojho severného štátu Penang objavila loď s asi 500 utečencami, poskytla im zásoby jedla a vody a poslala ich preč.

Reklama

Tri dni predtým pristálo na neďalekom ostrove Langkawi vyše 1000 takýchto utečencov a v noci nadnes neumožnili na ostrove pristáť lodi s asi 300 utečencami. Malajzia im odkázala, že “tu nie sú vítaní”, opisuje agentúra AP.

Juhovýchodná Ázia už celé roky ignoruje osud 1,3 milióna Rohingov, ktorí hovoria bengálskym dialektom používaným v Bangladéši, ale nemajú vlastný štát. Najviac ich žije v Mjanmarsku, ktoré ich považuje za ilegálnych prisťahovalcov. Podľa mjanmarskej ústavy nemajú právo na občianstvo, sú ľuďmi bez štátnej príslušnosti. Majú obmedzený prístup k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti a nemôžu sa voľne pohybovať. Z ich domovov a pôdy, ktorú obrábajú, ich vyháňajú nielen budhistickí extrémisti, ale aj mjanmarská armáda.

Podľa UNHCR sa vydalo v uplynulých troch rokoch cez more za lepším životom v iných krajinách najmenej 120.000 príslušníkov tejto moslimskej menšiny. Ani jedna vláda v regióne sa však nezdá byť ochotná prijať ich – obávajúc sa, že ak niekoľkých prijme, vyvolá tým nekonečný prílev chudobných nevzdelaných utečencov.

Agentúra AP poznamenala, že krajiny juhovýchodnej Ázie celé roky rešpektujú želania Mjanmarska a na regionálnych konferenciách sa vyhýbajú akýmkoľvek diskusiám o diskriminácii Rohingov.
Thajsko oznámilo, že ešte tento mesiac zvoláva do Bangkoku naliehavé zasadnutie, na ktorom budú rokovať o exode utečencov a jeho “koreňoch”. Očakáva sa, že sa na ňom zúčastnia zástupcovia 15 krajín vrátane USA a Austrálie.

Thajsko tento týždeň zopakovalo, že uplatňuje politiku “pomoci” ľuďom žijúcim na vode. Keď skončia v jeho teritoriálnych vodách, poskytne im jedlo, pitnú vodu a ďalšie nevyhnutné potreby, ale posiela ich preč.
Indonézia v nedeľu prijala 600 utečencov, ale neskôr ďalšiu loď poslala preč. Ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že uplatňuje politiku “neprijímania”.

Reklama

“Je to vážna humanitárna kríza, ktorá si vyžaduje okamžitú reakciu,” vyhlásil výkonný riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Fortify Rights Matthew Smith. “Vlády regiónu by mali rozhodne konať, aby zachránili a chránili žiadateľov o azyl a tých, ktorí prežijú obchod s ľuďmi; nemali by ich vyháňať nazad na more,” citovala ho AP.

jf

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali