Hlina vo svojom príspevku na sociálnej sieti konštatuje, že kým iní predsedovia v KDH dostali 8 až 10 rokov, jemu na tomto poste boli dopriate len štyri roky.
Tvrdí, že počas toho, ako bol predsedom strany sa im podarilo získať viac financií na fungovanie strany a dokázali vytvoriť priestor pre finančnú podporu svojich kandidátov vo VÚC voľbách, komunálnych voľbách ako aj eurovoľbách.
“V samotných parlamentných voľbách sa finančne priamo podporovala kandidatúra širokého množstva kandidátov. KDH vypracovalo a schválilo dva programové dokumenty /Nový november (2016), Oslava rodiny (2018)/, ako aj volebný program Reštart (2020). Robil som na tím v regionálnych voľbách, robil som na tím v komunálnych voľbách, robil som na tím v eurovoľbách. Nemal som vytlačený ani jeden leták, billboard s mojím číslom na kandidátke v parlamentných voľbách.”
KDH je podľa jeho slov strana, ktorá vie a môže robiť politiku pre občanov, pre udržateľnosť systému, politiku pre udržateľnosť parlamentnej demokracie.
“Takú politiku má zmysel robiť. Takú politiku som chcel vždy robiť. Určite, mohol som urobiť viac, mohol som urobiť lepšie. Snažil som sa, výsledok sa nedostavil,” konštatuje Hlina, ktorý sa parlamentných voľbách vzdal funkcie predsedu KDH.
Hlina sa vyjadril aj k tomu, že ho Majerský nenavrhol na podpredsedu strany. “Môže mi to byť ľudsky ľúto po tom všetkom, čo sa urobilo, ale nezostáva mi nič iné, len to rešpektovať.”
Bývalý šéf KDH si myslí, že “normálny, príčetný konzervativizmus a kresťanská demokracia” je nevyhnutnou súčasťou politickej scény v normálnej krajine.
“Cesta pre slovenskú kresťanskú demokraciu je v tom, že to, čo budeme hovoriť, budeme aj žiť. Čo hovorím, to aj žijem. Toto by malo byť našim hlavným heslom. Cesta je v tom, že budeme inšpirovať svojimi životnými príbehmi, nie mávať účelovo vytrhnutými stránkami z Biblie.”
Hlina v tejto chvíli, ešte nevie potvrdiť, či bude nakoniec kandidovať na funkciu podpredsedu KDH, keďže podľa stanov strany ho na tento post môže navrhnúť ešte hociktorý delegát.
“Uvedomujem si, že je zodpovedné sa k tomu jasne vyjadriť. Je to aj výrazom úcty k ľuďom, ktorí ma navrhovali. Mám však trochu obavu byť znova súčasťou nemilosrdného vnútrostraníckeho zápasu. Už som si toho ponižovania, podozrievania, testovania viery, posudzovania užil naozaj dosť. Zvážim všetky okolnosti a najneskôr vo štvrtok sa k tomu vyjadrím,” dodáva Hlina na záver s tým, že chce zostať jednou z tvárí umiernenej konzervatívnej politiky na Slovensku.
Záborská: Spolupráca kresťanov v politike je potrebná
Bývala členka KDH a súčasná poslankyňa a predstaviteľka KÚ Anna Záborská v pondelok na sociálnej sieti vyzdvihla potrebu spolupráce kresťanov v politike. Spoluprácu má Kresťanská únia, ktorej členovia sa do parlamentu dostali na kandidátke hnutia OĽaNO, podľa nej v svojej DNA.
“Najprv sme vytvorili spoluprácu s kresťanmi zo spoločenstiev okolo Richarda Vašečku a Braňa Škripeka, neskôr sme budovali spoluprácu s kresťanmi okolo Eda Hegera a Mareka Krajčího v OĽaNO. Spolupráca bola typickou črtou historického KDH Jána Čarnogurského a môjho otca A. Neuwirtha. Úprimne poviem, že sa cítime ich pravdivými pokračovateľmi. Spolupráca kresťanov v politike je potrebná. Musíme začať. Základnou podmienkou tak potrebnej diskusie medzi nami je zastavenie urážok a odkazovania si cez médiá a sociálne siete,” píše Záborská.