Budapešť 8. apríla (TASR) – Predstavy o autonómiách spoločenstiev Maďarov žijúcich v zahraničí nie sú odtrhnuté od reality, každá z nich má v Európskej únii nejaký vzor. Vyhlásil to dnes maďarský vicepremiér zodpovedný za národnú politiku Zsolt Semjén v Budapešti v úvode dvojdňovej medzinárodnej konferencie o autonómii.
Podľa tlačovej agentúry MTI podpredseda vlády povedal, že je zle postavená otázka, či sa podporuje kultúrna, alebo územná autonómia. "Maďarom žijúcim v zahraničí v diaspóre prináleží kultúrna, Maďarom žijúcim vo väčších celkoch zas územná autonómia," konštatoval.
Práva národností a menšín sú ľudskými právami na úrovni spoločenstiev, zdôraznil Semjén, podľa ktorého tie nie sú záležitosťou vôle národa, ale vychádzajú z ľudskej podstaty. "Spoločenské právo – ľudské právo realizované na úrovni spoločenstva, práva národností, menšín a ľudské práva jednotlivcov nemožno postaviť proti sebe, nemožno ich ale ani oddeliť od seba," zdôraznil.
Vicepremiér vyjadril postoj, podľa ktorého autonómia je prospešná pre každého – nielen pre menšiny, ale aj pre väčšinu v danej krajine a aj pre materskú krajinu. V regiónoch, kde sa aplikovali rôzne formy autonómie, sa naštartovala duševná i hospodárska prosperita, poznamenal.
"Autonómia je kráľovnou menšinových práv. Maďarský národ nie je menejcenným národom. Jeho členovia nemôžu byť druhotriednymi občanmi únie, či druhotriednymi ľuďmi. Na čo majú právo iní, majú právo aj Maďari," podčiarkol Semjén.
Člen Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) a švajčiarsky sociálny demokrat Andreas Gross pripomenul, že v hlásení PZ RE z roku 2003 poukázali na skutočnosť, že autonómia neznižuje výskyt konfliktov, ale znižuje mieru násilia. Ako dodal, je potrebné pochopiť, že autonómia je súčasťou silnej demokracie a nemožno ju oddeliť od demokracie.
Podujatie zorganizoval Výskumný ústav národnej politiky, ktorý zriadila vláda Viktora Orbána pred 16 mesiacmi. Konferencia o autonómii je štvrtým podujatím, ktoré ústav pripravil. Predchádzajúce konferencie sa venovali otázkam života menšín, dvojakého občianstva a etnických politických strán.