Balog hovorí, že aj moslimom musí byť poskytnutá pomoc, ale to vyvoláva otázku: “Prečo prenasledovaní moslimovia chcú ísť do Nemecka a nechcú do Saudskej Arábie?”
Na otázku, do akej miery je maďarská utečenecká politika kresťanská, odpovedal, že “obzvlášť správna”. Je totiž dôležité rozlišovať medzi “zachovaním individuálnej hodnoty lásky k blížnemu a pomoci ľuďom v núdzi, a úlohou štátu, krajiny a obyvateľov pred rizikami a nebezpečenstvom”.
Stredoeurópske štáty drží pokope ich spoločná minulosť a “spoločne sú viac zakorenené v kresťanskej kultúre”, na druhej strane sú si viac blízke južné či severné štáty. Súdržnosť v Európe teda silne závisí od toho, “ako Nemecko zapadne do tejto novej regionálnej diverzifikácie”, pretože ho Balog vníma ako ideálny “most” v Európe.
Maďarský minister zahraničia Peter Szijjártó pred summitom EÚ v Bratislave znova kritizoval plánované núdzové vyhlášky Rakúska o odmietaní utečencov na hraniciach. “Toto opatrenie by bolo dosť zvláštne so zreteľom na spoločné členstvo Rakúska a Maďarska v schengenskom priestore. Namiesto toho by Viedeň a Budapešť mali spoločne chrániť vonkajšiu hranicu,” argumentoval s dodatkom: “Počuli sme toľko vyhlásení, ako nutné je chrániť vonkajšie hranice EÚ, ale nič sa nestalo.” Maďarsko si však splnilo svoju úlohu.
Premiér Viktor Orbán taktiež zastáva výstavbu hraničných plotov ako “riešenie” na ochranu pred utečencami a migrantmi. “Musíme konať a nie sa sebaobetovať,” vyjadril sa. Ak sa to darí USA, bariérou odradiť prisťahovalcov, “potom nenachádza dôvod, prečo my, Európania by sme toho nemali byť schopní”.