Maďarsko sa rozlúčilo s laureátom Nobelovej ceny za literatúru Imre Kertészom

Maďarsko sa rozlúčilo s laureátom Nobelovej ceny za literatúru Imre Kertészom

Budapešť 22. apríla 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Zsolt Szigetvary)

 

Maďarsko sa dnes naposledy rozlúčilo so spisovateľom Imre Kertészom, laureátom Nobelovej ceny za literatúru (2002), ktorý zomrel v Budapešti 31. marca vo veku 86 rokov

Informovali o tom tlačové agentúry MTI a DPA, ako aj maďarské elektronické médiá.

Reklama
Magda Kertészová, vdova po spisovateľovi Imre Kertészovi, laureátovi Nobelovej ceny za literatúru, zostupuje zo schodov počas pohrebu literáta v Budapešti 22. apríla 2016
Magda Kertészová, vdova po spisovateľovi Imre Kertészovi, laureátovi Nobelovej ceny za literatúru, zostupuje zo schodov počas pohrebu literáta v Budapešti 22. apríla 2016

Na budapeštianskom pohrebe literáta, ktorého hlavnou témou bolo prenasledovanie židov v období holokaustu, sa zúčastnili stovky ľudí, ale aj významní štátni a vládni predstavitelia vrátane maďarského premiéra Viktora Orbána či predsedu nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) Norberta Lammerta.

Za spisovateľskú obec sa so zosnulým rozlúčili renomovaní autori György Spiró a Péter Esterházy.

Reklama

Prvý z nich označil Kertésza za najslobodnejšieho človeka v období bezvýchodiskových desaťročí, akého osobne poznal.

Druhý hovoril o tom, že odišiel veľký maďarský spisovateľ, aj keď jeho vzťah k národu, v ktorom mierne povedané nechýbali drámy, nebol ružový.

Za pevné puto, ktoré spája, označil dielo zosnulého maďarský minister ľudských zdrojov Zoltán Balog na recepcii po pohrebe, ktorá sa uskutočnila v priestoroch Maďarskej národnej akadémie. Súčasne pripomenul, že autorove práce sú neoddeliteľné od Maďarska, avšak nemožno si ich privlastniť ani kultúrne, ani literárnoteoreticky, ani politicky, ani inak.

Norbert Lammert poukázal na to, že pre Imreho Kertésza bol Auschwitz nielen traumou Nemcov, ale celej európskej civilizácie. Súčasne vyzdvihol, že svedčí o jeho ľudskej veľkosti, že sa v pokročilom veku presťahoval do Nemecka, do Berlína, kde prežil niekoľko rokov.

Kertész, ktorý sám prežil väznenie v nacistických vyhladzovacích a koncentračných táboroch Auschwitz a Buchenwald, kde sa dostal vo veku 14 rokov, získal Nobelovu cenu za literatúru v roku 2002. V zdôvodnení výberu oceneného vtedy výbor na jej udeľovanie konštatoval, že autor “celým svojím dielom ukazuje krehkosť jednotlivca v barbarskom behu dejín”.

Reklama

Diela maďarského spisovateľa preložili do mnohých jazykov vrátane slovenčiny, v ktorej vyšli od roku 2000 román Bezosudovosť, ako aj práce Kaddiš za nenarodené dieťa, Vyhnaný jazyk (2002, 2003) či Likvidácia (2004).

Na ťažiskovom románe Sorstalanság (Bezosudovosť) pracoval literát od roku 1960, a to po obdobie viac ako desiatich rokov. Tento autorov debut sa po dlhých “ideologických peripetiách” objavil na knižnom trhu dva roky po dokončení v roku 1975. Názov románu, ktorý približuje koncentračný tábor z pohľadu pätnásťročného chlapca, odkazuje na stav kolektívneho osudu, v ktorom je človek zbavený možnosti individuálnej voľby. Román je dodnes považovaný za jedno z najhodnovernejších diel o hrôzach holokaustu vôbec.

Kertész bol navyše aj laureátom ďalších významných ocenení a vyznamenaní, napríklad maďarskej Ceny Attilu Józsefa (1989), Ceny Sorosovej nadácie za celoživotné dielo (1992), Kossuthovej ceny (1997), Lipskej knižnej ceny za európske porozumenie, udeľovanej na tamojšom Medzinárodnom knižnom veľtrhu (1997), Herderovej ceny (2000), Ceny Jeana Améryho (2009) a Radu sv. Štefana (2014).

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

12:41

Ukrajina spustila vlnu útokov dronmi na osem ruských oblastí a zasiahla tri elektrické stanice a sklad paliva.

12:11

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA.

12:10

Poľsko je pripravené zúčastniť sa na programe NATO s názvom Zdieľanie jadrových zbraní, pretože silnejú hrozby z Ruska, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

12:09

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram.

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

11:07

Sergej Barbarez sa stal novým trénerom futbalovej reprezentácie Bosny a Hercegoviny. Vo funkcii nahradil Sava Miloševiča, ktorý viedol tím iba sedem mesiacov a nedokázal s ním postúpiť z play off na finálový turnaj ME 2024 v Nemecku. Bosna bola aj jeden zo súperov Slovenska v kvalifikácii.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali