Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Telegram)
Podľa ministrov obrany nekonečné dodávky zbraní len predlžujú konflikt a hrozí jeho eskalácia, píše Tamás Orbán pre The European Conservative
Ministri obrany Rakúska a Maďarska sa po stretnutí v Budapešti v pondelok 30. januára dohodli, že nebudú dodávať zbrane na Ukrajinu, aby sa zabránilo ďalšej eskalácii, informoval Euractiv.
Na tlačovej konferencii rakúskej ministerky obrany Klaudie Tannerovej a jej maďarského kolegu Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého v Budapešti strany zdôraznili, že ich krajiny sú “na strane mieru”, pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, a zaviazali sa, že budú naďalej úzko spolupracovať, čo je v čase rastúcich bezpečnostných výziev najdôležitejšie.
Shared history, shared present.
🇦🇹🇭🇺
We have common views regarding #security issues as well.We both agree on avoiding escalation in #UkraineRussiaWar, and we can rely on each other regarding the security in the #WB.
Great discussions with HE Tanner!#MoDs #WeAreNato pic.twitter.com/LXffy3OG0G
— Kristóf Szalay-Bobrovniczky (@SzBobrovniczky) January 30, 2023
“S Rakúskom sme tradične dobrí susedia a naša spolupráca je veľmi úzka takmer vo všetkých oblastiach vrátane vojenskej obrany,” povedal maďarský minister obrany. Novinárom povedal, že ich stretnutie sa týkalo otázok spoločných európskych bezpečnostných hrozieb, rozširovania NATO, modernizácie armády a dodávok zbraní na Ukrajinu.
Rakúsko ako historicky neutrálna krajina od roku 1955 sa zdržalo dodávok smrtiacich zbraní na Ukrajinu, zatiaľ poslalo len ochranné vybavenie a palivo, a má v úmysle zachovať svoj neutrálny postoj počas celého konfliktu. Na druhej strane Maďarsko je členom NATO, ale dôsledne odmieta pripojiť sa k ostatným členom organizácie a dodať Ukrajine muníciu, delostrelectvo a tanky, ani neumožňuje, aby cez jeho územie prechádzali zásielky iných krajín. Napriek tomu, že Maďarsko nekompromisne neposiela zbrane, dodalo svojmu východnému susedovi množstvo humanitárnej pomoci a prijalo viac ako dva milióny ukrajinských utečencov (z ktorých väčšina putovala ďalej na západ).
Predstavitelia Budapešti a Viedne sa rozhodli posilniť svoj postoj k dodávkam zbraní z rovnakého dôvodu, aby zabránili ďalšej eskalácii a prípadnému zapojeniu Európy do vojny. Domnievajú sa, že poskytnutím neobmedzeného množstva zbraní Ukrajine sa Západ už teraz správa, akoby bol bojujúcou stranou v konflikte, čím riskuje ruskú odvetu. Namiesto predlžovania konfliktu nekonečnými dodávkami zbraní Maďarsko opakovane vyzvalo na okamžité prímerie a začatie mierových rokovaní za účasti západných mocností.
Na tlačovej konferencii Tannerová jasne uviedla, že najväčším nebezpečenstvom, ktorému dnes kontinent čelí, je potenciálne rozšírenie ukrajinskej vojny do Európy – nielen vo forme konvenčnej vojny, ale aj ako “súhra s hybridnou vojnou a nárastom migrácie vo všeobecnosti”.
Nelegálne prisťahovalectvo je tiež otázkou, v ktorej obe krajiny v poslednom čase užšie spolupracujú. V októbri minulého roka sa v Budapešti uskutočnil samit troch krajín (neskôr sa bude opakovať v Belehrade a vo Viedni), na ktorom lídri Maďarska, Rakúska a Srbska položili základy spoločného akčného plánu na obmedzenie a nakoniec zastavenie nelegálnej migrácie cez ich hranice.