Maďarské historické mesto Székesfehérvár sa nestane Európskym hlavným mestom kultúry pre rok 2023. Porota EÚ sa nedávno zoznámila s prezentáciou projektu, pozrela sa aj na príslušné krátke video s názvom “Plný života!”, ktoré v niekoľkých minútach predstavilo mesto.
Konečný verdikt komisie znel: nepostupuje. Nie je to žiadna tragédia, nič sa nedá robiť, ostatní asi boli lepší. Primátor mesta András Cser-Palkovics rozhodnutie vzal na vedomie, ale nejako mu to nedalo a predsa len sa vyjadril k niektorým, podľa neho poburujúcim argumentom niekoľkých členov poroty.
“Zasadnutie takzvanej odbornej komisie nemožno opísať ako rozhodovanie expertov, ale skôr ako zasadnutie nejakého zboru, ktorý rieši aktuálne politické a ideologické otázky. Zástupcovia mesta mali pocit, že stoja pred popravčou čatou našej kultúry. Jeden z “odborníkov” po zhliadnutí krátkeho filmu o meste vyhlásil, že je to, propaganda bielej kresťanskej Európy, všetci sú bieli, všetci sú šťastní a tancujú na ulici’.”
Primátor ďalej dodáva, že odborníci tiež vytkli, že vo videu neboli ukázaní chudobní ľudia a migranti, zato počet krížov a kostolov vo filme označili za prehnaný. “Člen poroty, akýsi belgický politik, nám vytkol, že pri tvorbe identity nášho projektu sme vychádzali z rímskych, gréckych a židovsko-kresťanských kultúrnych tradícií,” uviedol primátor Székesfehérváru s tým, že porota zrejme očakávala, že mesto vo svojom projekte totálne poprie vlastnú kultúru.
Kto v Székesfehérvári bol, dosvedčí, že v centre mesta je naozaj ťažké urobiť fotografiu, ktorá by nezachytila kostol s krížom alebo budovu či pomník nesúci znaky kresťanstva. Mesto, ktoré dnes má viac ako 100-tisíc obyvateľov, rozkvitalo už v dobe Rimanov. Neskôr sa stalo dôležitou súčasťou uhorského štátu a kráľ Štefan I. (korunovaný v roku 1001) ho vyhlásil hlavným mestom kráľovstva. Korunovali tu 38 a pochovali 18 uhorských kráľov. Lenže bruselskou elitou vybraných porotcov také záležitosti zrejme iritujú.
“Székesfehérvár si bohužiaľ u niektorých členov komisie vytiahol najkratšiu zápalku už tým, že má v názve, dokonca vo všetkých jazykoch, slovo “biely” (Stoličný Belehrad, Alba Regia, Stuhlweißenburg), čo podľa pokrokového kánonu možno označiť za čistý rasizmus. Keby v meste bola aspoň jedna takzvaná no-go zóna, kam už sa neodváži ani polícia, a kde vládne právo šaría, keby na hlavnom námestí pochodoval beduínsky pastier kôz, hneď by sa členom poroty rozsvietili oči,” napísal o prípade český portál.