Francúzsky denník Le Monde podotýka, že doteraz kritika vychádzala len od niekoľkých poslancov, ale teraz sa týka najbližších spolupracovníkov hlavy štátu.
Sú nimi Philippe Aghion, Philippe Martin a Jean Pisani-Ferry, ktorí v dôvernom liste zaslanom 4. júna do Elyzejského paláca “bijú na poplašný zvon” kritizujúc údajnú nerovnováhu politiky premiéra Edouarda Philippa “ľahostajnú k sociálnej otázke”.
Uvádzajú tiež, že prezident stráca svoje sympatie u čoraz väčšieho počtu občanov, vrátane “tých horlivých zástancov z roku 2017”, keď v prezidentských voľbách dali hlas práve Macronovi alebo ho politickým programom podporovali. Kritizujú hlavne nenapĺňanie toho bodu programu, ktorý má stierať sociálne nerovnosti medzi občanmi, a práve tým by sa mal zaoberať, ako to aj v kampani sľúbil.
Pred voľbami vyhlasoval, že “nie je pravicový, ani ľavicový”. Traja ekonómovia ale vyjadrujú v liste práve “obavy, že politika štátu smeruje výrazne doprava v snahe zaplniť voľné miesto na politickej scéne po odchode konzervatívnych republikánov, ktorí teraz v prechádzajú krízou”.
Prezident bohatých
Od Macronovho zvolenia ubehol jeden rok a niektorí ho za jeho úradovanie nazývajú “prezidentom bohatých”. Uvedená kritika od troch ekonómov akoby hodnotila jeho ročné pôsobenie.
“Prezident musí hovoriť o probléme nerovností a túto diskusiu nenechať na svojich oponentov,” píšu ďalej podľa agentúry Reuters ekonómovia. Navrhujú, aby sa zvýšila dedičská daň pre bohatých, zmiernili daňové úľavy na investície do nehnuteľností a odvolať sľub o rušení dane z nehnuteľností pre najbohatších “20 percent”.