Ide o reakciu na aféru, do ktorej je zapletený kandidát konzervatívnej pravice Francois Fillon, podozrivý z fiktívneho zamestnávania svojej manželky Penelope.
Macron chce aj preto presadiť “zmorálnenie verejného života”, napr. v podobe “drastického obmedzenia” možností pre vznik konfliktu záujmov u poslancov. Macron vysvetlil, že “nie je možné robiť zákony pre všetkých a byť súčasne k službám len vybraným”.
Jeho cieľom je aj zaviesť jednotný dôchodkový systém, urobiť reformu trhu práce a odborného vzdelávania. Pokiaľ ide o školstvo, za prioritu považuje základné školy.
V oblasti boja s terorizmom sa chce zasadiť “za zmierenie medzi mladými ľuďmi (z problémových a chudobných štvrtí) s (Francúzskou) republikou”. Podľa Macronovho názoru je tento cieľ možné dosiahnuť za predpokladu úspešnosti mladého človeka v škole, na trhu práce i v oblasti jeho finančného ohodnotenia.
Macron chce presadiť aj vytvorenie policajných zložiek, ktorých úlohou by bolo tesnejšie spolupracovať s “ľuďmi z terénu”: radnicami či neziskovými združeniami. Navrhuje tiež vytvoriť v horizonte piatich rokov 10.000 nových pracovných miest v bezpečnostných zložkách. Takto posilnené policajné sily by boli podľa Macrona “skutočnou teritoriálnou rozviedkou”, čo umožní predísť novým bezpečnostným hrozbám.
Pokiaľ ide o výnimočný stav, ktorý vo Francúzsku platí od teroristických útokov z novembra 2015, Macron deklaroval, že jeho zachovanie zváži v závislosti od aktuálnych informácií poskytnutých tajnými službami.
Macron má v úmysle investovať 15 miliárd eur do ekologických projektov, chce sa zasadiť za vyplácanie bonusu vo výške 1000 eur pre každého občana, ktorý sa rozhodne vymeniť svoje staré auto za vozidlo s ekologickejšou prevádzkou. V pláne má aj zateplenie milióna bytov a domov v krajine. Podľa jeho plánov by do roku 2022 mala byť polovica z jedál v školských a závodných jedálňach pripravená z bio či farmárskych produktov alebo z produktov s nízkou uhlíkovou stopou. Macron chce tiež o 50 percent znížiť objem energie vyrábanej v jadrových elektrárňach.
Macron dlhodobo vedie v predvolebných prieskumoch verejnej mienky, a to aj napriek tomu, že až do dnešného dňa nezverejnil svoj volebný program v úplnosti. V rozhovoroch pre médiá sa 39-ročný politik doteraz o svojich prioritách zmieňoval len vágne alebo hovoril len o vybraných témach, čo vyvolávalo ostrú reakciu jeho kritikov i protivníkov vo voľbách.
Agentúra AP uviedla, že nárast Macronovej popularity u voličov súvisí s tým, čím tento mladý politik nie je: nie je ani ľavicový, ani pravicový, nie je straníckym kandidátom a je jediným z najsilnejších uchádzačov o prezidentskú funkciu, ktorý nečelí vyšetrovaniu pre podozrenie z korupcie. AP v tejto súvislosti naráža na kandidáta konzervatívcov Fillona i kandidátku krajnej pravice Marine Le Penovú.
Podľa prieskumov verejnej mienky by Macron a Le Penová mali vyjsť ako víťazi z prvého kola prezidentských volieb (23. apríla) a postúpiť do druhého kola, ktoré sa uskutoční 7. mája. V tomto kole je favoritom Macron.
Prieskumy však podľa AP súčasne naznačujú aj to, že veľká časť Macronových potenciálnych voličov si zatiaľ nie je istá svojím rozhodnutím voliť ho.
Macron tiež vyzýva na oživenie eurozóny a obranu jednotného trhu EÚ
Macron, ďalej vyzval na oživenie eurozóny a užšiu spoluprácu v rámci EÚ. Povedal, že EÚ nemôže prežiť “bez skutočnej európskej stratégie”, a vyzval na “nový impulz pre jednotný trh”.
Na rozdiel od Macrona chce krajne pravicová kandidátka Marine Le Penová nasledovať Britániu a presadiť vystúpenie Francúzska z EÚ a eurozóny. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že do druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa vo Francúzsku uskutoční 7. mája, by mohli postúpiť práve Le Penová a Macron.
Pokiaľ ide o boj s terorizmom, Macron sa chce zasadiť za prijatie medzinárodnej “cestovnej mapy” na zlepšenie boja s islamistickým extrémizmom, a to v oblasti od Blízkeho východu po Afriku.
V rámci boja so zločinnosťou vo Francúzsku chce Macron vytvoriť v policajných zložkách ďalších 10.000 pracovných miest a zvýšiť o 15.000 miest aj kapacitu väzníc v krajine. Má v pláne zabezpečiť tiež zlepšenie vzťahov medzi políciou a mládežou na chudobných predmestiach, kde žijú väčšinou prisťahovalci alebo ich potomkovia.
Kritici Macronovi vyčítajú, že jeho program pre sféru bezpečnosti je veľmi “mäkký” v porovnaní s Le Penovou, ktorá z boja proti islamistickému extrémizmu urobila kľúčovú tému svojho programu i kampane.
Pri predstavovaní svojho volebného programu Macron vyzval aj na zvýšenie výdavkov na obranu na dve percentá HDP, ako to už dlho žiadajú USA i ďalší spojenci v NATO.
Macron dnes ozrejmil, že jeho program pozostáva zo šiestich pilierov a má štruktúru “zmluvy s Francúzmi”. Kľúčovými témami sú vzdelávanie, pracovný trh a zamestnanosť, posilnenie bezpečnosti v krajine, ale aj obroda na politickej scéne.