Macron hodil rozbušku do európskeho separatistického suda

Paríž 3. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Rene Rossignaud)

 

Koncom minulého týždňa sa v dvoch európskych krajinách odohrali zdanlivo nesúvisiace udalosti: francúzsky prezident Macron v prejave pred Korzickým zhromaždením v Ajacciu po prvýkrát verejne súhlasil s udelením autonómie tomuto ostrovu, zatiaľ čo v španielskom parlamente Ľudová strana, ktorá zvíťazila v nedávnych voľbách, neuspela pri svojom poslednom pokuse o zostavenie novej vlády. Zdanlivo odlišné krajiny, odlišné programy – a predsa majú obe udalosti podobné dôsledky a dramaticky posilňujú hnutia za nezávislosť v tých častiach Európy, ktoré sa považujú za “nezákonne okupované kolónie”, píše v článku pre Ria Novosti Vladimir Kornilov

Summit deviatich krajín zo skupiny EuroMed 9 na Malte
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Pokiaľ ide o Korziku, je to jasné. Slovo “autonómia” na ostrove, ktorý už stáročia bojuje za svoju nezávislosť od Francúzska, bolo až do minulého roka takmer zakázané. Potom tento zákaz porušil minister vnútra krajiny Gerald Darmanen, ktorý na ostrov urýchlene pricestoval v súvislosti s masovými nepokojmi, ktoré tam vypukli kvôli zavraždeniu ikony bojovníkov za korzickú nezávislosť Ivana Colonnu vo väzení. Vtedy jeden z Macronových kľúčových ministrov vyslovil to zakázané “slovo na A” (ako informovali francúzske médiá).

Reklama

Teraz francúzsky prezident nahlas oznámil svoj zámer ” vytvoriť autonómiu Korziky v rámci Francúzskej republiky”, čo vyvolalo búrku radosti medzi zástancami nezávislosti ostrova a nemenšiu búrku rozhorčenia medzi francúzskou opozíciou. Predstavitelia Národného zhromaždenia označili Macronov prejav za začiatok “dekonštrukcie francúzskeho národa”. Republikánski senátori označili autonómiu Korziky za “skrytý spôsob odtrhnutia sa od Francúzska”.

Nech je to akokoľvek, každá hra na autonomistické a separatistické nálady v Európe dáva podnety podobným hnutiam v rôznych častiach kontinentu, niekedy aj tým najneočakávanejším spôsobom.

Reklama

Na Macronov prejav v Ajacciu napríklad okamžite zareagovala maďarská menšina v Rumunsku, ktorá už dlho bojuje za národnú autonómiu regiónu Sekei. Predstavitelia Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku, ktorí ocenili Macronovo rozhodnutie o Korzike, povedali: “Presne toto chceme! Podobné ustanovenie by malo byť zahrnuté do rumunskej ústavy.” Proces sa teda okamžite rozbehol nielen vo Francúzsku.

Zaujímavé je, že Macronovi zástancovia, zdôvodňujúc svoju iniciatívu, sa odvolávajú na príklad Sardínie. Dokazujú, že na tomto ostrove susediacom s Korzikou, ktorý dlho bojoval za odtrhnutie od Talianska, údajne separatistické tendencie poklesli po tom, ako mu bola udelená autonómia. Len nedávno však sardínske úrady triumfálne prijali katalánskeho separatistického vodcu Carlesa Puigdemonta, ktorý bol nútený žiť šesť rokov v exile a stal sa symbolom separatistických hnutí v Európe.

A tu plynule prechádzame k súvislosti medzi Macronovým prejavom na Korzike a hlasovaním v španielskom parlamente. Podľa výsledkov nedávnych volieb do španielskeho parlamentu nastala jedinečná situácia, keď dve možné koalície (pravica a ľavica) získali presne rovnaký počet mandátov – každá po 171. “Zlatý podiel” siedmich hlasov má v rukách separatistická strana “Spoločne pre Katalánsko” toho istého utečenca Puigdemonta! A teraz, keď právo zostaviť vládu kráľ odovzdá súčasnému úradujúcemu premiérovi Pedrovi Sanchezovi, ktorého strana skončila vo voľbách druhá, ten bude musieť prosiť vodcu katalánskych separatistov, aby podporil jeho sily. A Puigdemont sa od začiatku netají tým, že jeho hlavnou podmienkou je úplná amnestia pre organizátorov referenda o nezávislosti Katalánska z roku 2017 vrátane jeho samotného. A Sanchez má na výber len z dvoch možností: buď sa podriadiť ultimátu separatistov, alebo ísť v novembri do nových predčasných volieb.

Nikto nepochybuje o tom, že ak sa Puigdemont triumfálne vráti do Barcelony, už aj tak silný katalánsky separatizmus dostane nový impulz. A s ním aj ďalšie hnutia za nezávislosť v regiónoch, ktoré sa považujú za európske kolónie. Napríklad jedným z hlavných zástancov organizátorov katalánskeho referenda v roku 2017 bola vždy Škótska národná strana, ktorá sama mieni usporiadať druhé referendum o odtrhnutí od Anglicka, ktorého má už plné zuby.

Macron a Sanchez teda bez tajnej dohody, na základe svojich vnútropolitických záujmov, otvárajú novú stránku separatistického hnutia v rôznych regiónoch Európy. Mnohým sa zdalo, že búrlivé udalosti spojené s ozbrojeným bojom za nezávislosť v Severnom Írsku, Baskicku, Korzike, Katalánsku sú minulosťou. Pred našimi očami sa však čoraz viac prejavujú nové politické tendencie v tomto smere. A politické vyostrenie separatizmu môže mať vážnejšie dôsledky.

Reklama

Londýn napríklad nedávno vyjadril rastúce obavy z prudkého vzostupu Novej írskej republikánskej armády, ktorá sa opakovane prihlásila k zodpovednosti za teroristické útoky v Severnom Írsku a počas tohtoročnej návštevy Joea Bidena v Belfaste bola dokonca obvinená z pokusu o teroristický útok.

O to viac, že šialená politika vyzbrojovania Ukrajiny Západom otvára medzinárodným teroristom možnosti, o ktorých sa ich predchodcom ani nesnívalo. Pred niekoľkými týždňami protiteroristická jednotka severoírskej polície odhalila veľký arzenál zbraní Novej IRA a priznala, že v ňom boli aj granáty dodané teroristom “z ukrajinského frontu”. A to je len začiatok. Vzhľadom na korupciu na Ukrajine môžeme pokojne predpokladať, že čoskoro môžu mať rôzne mafiánske, teroristické a separatistické skupiny po celom svete Stingery, Javeliny a dokonca aj obrnené vozidlá. Európa nie je výnimkou.

Západ ešte ani len netuší, do akej priepasti otvoril dvere tým, že sa pustil do ukrajinského dobrodružstva!

 

 

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:23

Ukrajinský parlament v sobotu vyzval parlamenty a vlády členských štátov EÚ, ako aj inštitúcie Európskej únie, aby na najbližšom zasadnutí Európskej rady – 15. decembra – schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou.

17:55

Horskí záchranári slúžiaci na Skalke neďaleko Kremnice v sobotu pomáhali 81-ročnému slovenskému turistovi, ktorého počas túry v Kremnických vrchoch postihla nevoľnosť. Horská záchranná služba o tom informuje na sociálnej sieti.

17:50

Ukrajina v sobotu ostro odsúdila plány Ruska usporiadať na jar budúceho roku voľby prezidenta Ruskej federácie aj na územiach Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry AP označilo plánované voľby za “nulitné, neplatné” a varovalo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na ich monitorovanie budú “čeliť trestnej zodpovednosti”.

17:49

Francúzska banka BNP Paribas očakáva, že Európska centrálna banka (ECB) zredukuje úrokové sadzby v budúcom roku o 75 bázických bodov, pričom k prvému zníženiu pristúpi v apríli budúceho roka. Ako dôvod uviedla slabú ekonomickú aktivitu a spomaľovanie inflácie.

17:48

S výškou svojho dôchodku nie je spokojných 73 % seniorov a viac ako 60 % chýbajú peniaze. Približne 64 % respondentov uviedlo, že nemajú iný príjem ako štátny dôchodok. Vyplýva to z prieskumu investičnej platformy Fondee.

17:46

Stovky Gruzíncov sa v sobotu zhromaždili v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi, aby podporili smerovanie svojej krajiny k členstvu v Európskej únii. Urobili tak pritom necelý týždeň pred očakávaným rozhodnutím lídrov EÚ o udelení štatútu kandidátskej krajiny Gruzínsku.

16:29

Úrady juhoizraelského kibucu Beeri v sobotu potvrdili smrť 25-ročného Sahara Barucha, ktorý bol 7. októbra v skupine vyše 200 ľudí zavlečených palestínskymi militantmi do Pásma Gazy.

16:17

Iránska ľudskoprávna aktivistka Narghís Mohammadiová, ktorej v októbri udelili Nobelovu cenu za mier, vyhlásila na nedeľu, keď sa bude konať slávnostné odovzdávanie týchto ocenení, začiatok hladovky. V sobotu to uviedla jej rodina.

16:10

Okresný súd v juhosibírskom meste Omsk v ázijskej časti Ruska vzal do 30. januára do väzby bieloruského občana Siarheja Jeramejeva, ktorý je obvinený, že koncom novembra vyhodil do vzduchu dva vlaky na bajkalsko-amurskej železničnej magistrále (BAM).

16:09

Šéf OSN pre ľudské práva v sobotu vyjadril poľutovanie nad “pretrvávajúcimi a systematickými” pokusmi o spochybnenie výsledkov prezidentských volieb v Guatemale, a vyzval na rešpektovanie vôle voličov.

16:05

S Karlom Schwarzenbergom odchádza veľká osobnosť moderných dejín, výnimočný politik, intelektuál aj obratný diplomat. Na poslednej rozlúčke s bývalým ministrom zahraničných vecí ČR, poslancom a senátorom to v sobotu povedal český prezident Petr Pavel.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali