“Spojené štáty americké sú naším spojencom, a aj naďalej ním budú. Byť však jeho spojencom neznamená byť aj vazalským štátom. Nesmieme na ňom byť závislí,” uviedol v stredu prezident.
Od konca minulého mesiaca sa francúzsky prezident snažil o nezávislejšiu európsku cestu a zobrazoval politiku USA ako nestabilnú a nezodpovedajúcu tej najlepšej možnej variante politiky pre Európanov, najmä pokiaľ ide o obranu.
“Musíme sa chrániť, a to s ohľadom na Čínu, Rusko a dokonca aj Spojené štáty americké,” vyhlásil minulý týždeň Macron v rádiu Europe 1. “Keď vidím, že americký prezident (Donald) Trump oznámil, že odstupuje od veľkej dohody o odzbrojení, ktorá vznikla po európskej kríze v roku 1980, ktorá zasiahla Európu, kto je potom tou hlavnou obeťou? Európa a jej bezpečnosť,” vyjadril sa Macron k zmluve INF, z ktorej chce Trump odstúpiť.
“Musíme sa pozrieť na víziu, že jedného dňa bude vytvorená skutočná pravá európska armáda… Európa musí vziať svoj osud do vlastných rúk,” vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová 13. novembra, keď opakovala Macronovu výzvu ohľadom vojenskej štruktúry, ktorá bude oddelená od USA .
Nezhody s Trumpom sa prehĺbili počas víkendu pri príležitosti stého výročia konca 1. svetovej vojny. Práve vtedy si totiž Trump s Macronom spoločne vymenili názory pred zrakmi sociálnych médií.
“Emmanuel Macron navrhuje vybudovať vlastnú armádu na ochranu Európy pred USA, Čínou a Ruskom,” vyhlásil Donald Trump v pondelok. “Ale to už urobilo Nemecko počas 1. a 2. svetovej vojny. A ako to dopadlo pre Francúzsko? V Paríži sa začali učiť nemecky a to do tej doby, než dorazili USA. Plaťte za NATO alebo nie! “
Otázka opätovného zavedenia sankcií voči Iránu sa stala hlavným bodom sporu medzi USA a Európou. Ekonomické sankcie boli znovu zavedené voči Iránu dňa 5. novembra, ale iba zo strany USA. Francúzsko, Veľká Británia, Európska únia, Rusko, Nemecko, Čína a ostatní figuranti, ktorí dohodu podpísali, aj naďalej zotrvávajú v zmluve s Iránom, pretože neveria, že by Irán porušil podmienky dohody, ako tvrdí Donald Trump.
Primárnou metódou, prostredníctvom ktorej Spojené štáty presadzujú obchodné sankcie voči Iránu, je systém SWIFT. Práve preto belgická banka založená na príslušných transakcií a tiež ostatné krajiny, ktoré podpísali JCPOA (Spoločný komplexný akčný plán), uviedli, že majú záujem využívať alternatívy SWIFT-u, aby tak mohli pokračovať v obchodovaní s Iránom, a to nezávisle na zasahovaní Spojených štátov.
Dňa 2. novembra USA oznámili, že uvalia sankcie na SWIFT, ak spoločnosť nepreruší všetky platby iránskym inštitúciám, čo sa tak nakoniec v pondelok stalo.