mozog

NAŽIVO

Vysokopostavený čínsky predstaviteľ dnes obvinil amerického ministra obrany Peta Hegsetha  a to z „podnecovania konfrontácie a konfliktu“.

Stalo sa tak po tom, ako šéf Pentagónu vyzval amerických spojencov, aby posilnili svoje armády s cieľom čeliť Pekingu. Informuje agentúra AFP.

 

12:19

Tlačová konferencia hnutia Igora Matoviča

Téma: Zatknutie Radovana Vargu

10:10

Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt sa usiluje o priame rozhovory s afganským vládnym hnutím Taliban. Chce zabezpečiť deportácie afganských kriminálnikov z Nemecka. Dobrindt to povedal v rozhovore pre magazín Focus. o ktorom informovala agentúra DPA.

09:51

Ako informovali v stredu miestne úrady, lesný požiar na bývalom vojenskom cvičisku v nemeckej spolkovej krajine Sasko sa výrazne rozšíril. Plamene už zasiahli aj susednú spolkovú krajinu Brandenbursko. Tam sa nachádza aj hlavné mesto Berlín.

Na mieste zasahuje vyše dvesto hasičov. Situácia je považovaná za mimoriadne nebezpečnú. Informuje agentúra DPA.

09:07
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Machiavelli a globalisti: Prečo elity opovrhujú nezávislým myslením

Podľa Davida McGrogana sa najdôležitejšie dve vety v dejinách politickej filozofie od čias antického Grécka objavujú na začiatku Machiavelliho diela “The Prince”

mozog
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

“Múdry vládca,” informuje autor svojho čitateľa, “musí myslieť na metódu, pomocou ktorej budú jeho občania vždy a za každých okolností potrebovať štát a jeho samého. Potom mu budú vždy verní”.

História vývoja modernej správy vecí verejných je v podstate odrazom tohto základného poznatku. Hovorí nám to takmer všetko, čo potrebujeme vedieť o našej súčasnej situácii: tí, ktorí nám vládnu, sa intenzívne zaoberajú úlohou, aby sme ich potrebovali, aby si mohli udržať našu lojalitu, a teda zostať pri moci – a získať jej viac.

Machiavelli písal v určitom historickom období, keď sa v európskom politickom myslení po prvý raz objavila vec, ktorú dnes poznáme ako “štát”. Pred Machiavellim existovali kráľovstvá a kniežatstvá a koncepcia vládnutia bola v podstate osobná a božská. Po ňom sa stal sekularizovaným, svetským a tým, čo Michel Foucault nazval “vládnym”. To znamená, že pre stredovekú myseľ bol fyzický svet len kulisou pred vytržením a úlohou kráľa bolo udržiavať duchovný poriadok. Pre moderné myslenie – ktorého predchodcom by sme mohli nazvať Machiavelliho – je fyzický svet hlavnou udalosťou (vytrženie je otvorenou otázkou) a úlohou vládcu je zlepšiť materiálny a morálny blahobyt obyvateľstva a produktivitu územia a hospodárstva.

.

 

Machiavelliho maxima nás núti vážnejšie sa zamyslieť nad doktrínou, ktorou je dnes známy – raison d’État, čiže “štátny rozum”, čo v podstate znamená ospravedlnenie konania štátu vo vlastnom záujme a nad zákonom alebo prirodzeným právom. Spôsob, akým sa tento pojem zvyčajne opisuje, naznačuje amorálne sledovanie národných záujmov. To však znamená, že sa prehliada jeho starostlivý aspekt.

Ako Machiavelli celkom jasne uvádza v riadkoch, ktoré som práve citoval, rozum štátu znamená aj získanie a zachovanie lojality obyvateľstva (aby sa udržalo postavenie vládnucej triedy) – a to znamená premýšľať o spôsoboch, ako ho urobiť závislým od štátu, pokiaľ ide o jeho blaho.

Už v čase, keď moderný štát na začiatku 16. storočia vznikal, mal teda vo svojom jadre predstavu o tom, že potrebuje urobiť obyvateľstvo zraniteľným (ako by sme to povedali dnes), aby ho považovalo za potrebné. A nie je veľmi ťažké pochopiť prečo. Vládcovia si chcú udržať moc a v sekulárnom rámci, v ktorom už neplatí “božské právo kráľov”, to znamená udržať na svojej strane masu obyvateľstva.

V priebehu storočí, ktoré uplynuli od Machiavelliho napísania, sme boli svedkami obrovského rozšírenia veľkosti a rozsahu administratívneho štátu, a ako nám ukázali myslitelia od Francoisa Guizota po Anthonyho de Jasaya, tento veľký rámec vlády vznikol najmä na základe tohto starostlivého aspektu raison d’État. Nie je to tak, že by štát bol len “chladnou príšerou”, ktorá sa bez zábran vnucuje spoločnosti, ako to tvrdil Nietzsche. Ide o to, že sa vyvinul zložitý rad interakcií, v ktorých štát presviedča spoločnosť, že potrebuje jeho ochranu, a podľa toho získava súhlas spoločnosti na svoju expanziu.

.

Ak sa vrátime k Foucaultovi (ktorého spisy o štáte patria k najdôležitejším a najprenikavejším za posledných 100 rokov), môžeme si myslieť, že štát vznikol ako séria diskurzov, prostredníctvom ktorých sa obyvateľstvo a jeho skupiny konštruujú ako zraniteľné a potrebujú láskavú pomoc štátu. Počet týchto skupín (chudobní, starí, deti, ženy, zdravotne postihnutí, etnické menšiny atď.) sa postupne zvyšuje, až nakoniec tvoria viac menej celú populáciu.

Konečným snom je, samozrejme, aby štát našiel spôsob, ako urobiť doslova každého zraniteľným a potrebujúcim jeho pomoc (pretože potom bude jeho postavenie určite navždy zabezpečené) – a sotva vám musím vysvetľovať, prečo sa Covid-19 v tomto ohľade chopil s takou chuťou.

Toto je teda základný príbeh vývoja štátu od čias Machiavelliho – v podstate legitimizácia rastu štátnej moci na základe pomoci zraniteľným. A to je a vždy bolo jadrom koncepcie raison d’État.

Tým sa však príbeh nekončí. Dostaneme sa len na koniec druhej svetovej vojny. Teraz sa nachádzame v dobe – ako sa nám často pripomína – medzinárodnej spolupráce, globalizácie a vlastne aj globálneho riadenia. Takmer neexistuje oblasť verejného života, od posielania zásielok až po emisie oxidu uhličitého, ktorá by nebola nejakým spôsobom regulovaná medzinárodnými organizáciami toho či onoho druhu.

Aj keď sa opakovane ukazuje, že úpadok štátu bol značne prehnaný, nesporne sa nachádzame v dobe, v ktorej raison d’État aspoň čiastočne ustúpil tomu, čo Philip Cerny raz nazval raison du monde – naliehaniu na centralizované globálne riešenia množstva “globálnych problémov”.

.

Podobne ako raison d’État, aj raison du monde odmieta drobné obmedzenia – ako napríklad zákon, prirodzené právo alebo morálka -, ktoré by mohli obmedziť jeho pole pôsobnosti. Ospravedlňuje konanie, ktoré sa považuje za globálny záujem, bez ohľadu na hranice, demokratický mandát alebo nálady verejnosti. A podobne ako v prípade raison d’État sa prezentuje ako foucaultovská “moc starostlivosti”, ktorá koná v prípade potreby na zachovanie a zlepšenie ľudského blahobytu.

Každý z nás môže vymenovať celý rad oblastí – zmena klímy, verejné zdravie, rovnosť, udržateľný rozvoj – o ktoré sa raison du monde zaujíma. A dúfam, že teraz všetci vidíme dôvod, prečo. Tak ako štát od svojho vzniku v Machiavelliho časoch videl svoju cestu k bezpečnosti v zraniteľnosti obyvateľstva a zaistení jeho bezpečnosti, tak aj náš rodiaci sa režim globálneho riadenia chápe, že ak chce rásť a udržať si svoje postavenie, musí presvedčiť ľudí na svete, že ho potrebujú.

Nie je na tom nič konšpiračné. Je to jednoducho hra ľudských stimulov. Ľudia majú radi status a z neho vyplývajúce bohatstvo a moc. Konajú rázne, aby si ho zlepšili a udržali, keď ho majú. To, čo poháňalo Machiavelliho a tých, ktorým radil, je teda to isté, čo poháňa ľudí ako Tedros Adhanom Ghebreysus, generálny riaditeľ WHO. Ako sa získava a udržiava moc? Presvedčiť ľudí, že vás potrebujú. Či už je to raison d’État alebo raison du monde, ostatné jednoducho nasleduje podľa toho.

Takéto uvažovanie nám pomáha pochopiť aj sklovitosť, s akou sa pristupuje k “novému populizmu” antiglobalistických hnutí. Vždy, keď sa kampani, ako je brexit, podarí odmietnuť logiku raison du monde, ohrozuje to samotný pojem, na ktorom tento koncept spočíva, a teda aj celé hnutie za globálne riadenie. Ak štát ako Británia môže v istom zmysle “ísť sám”, potom to naznačuje, že jednotlivé krajiny predsa len nie sú také zraniteľné. A ak sa ukáže, že je to pravda, potom sa spochybní celé opodstatnenie rámca globálneho riadenia.

Ten istý základný model je, samozrejme, základom súčasných obáv z takých fenoménov, ako je hnutie no-fap, homesteading, tradwives a bodybuilding; ak sa ukáže, že obyvateľstvo predsa len nie je také zraniteľné a muži, ženy a rodiny môžu zlepšiť seba a svoje komunity bez pomoci štátu, potom sa celá štruktúra, na ktorej stojí budova raison d’État, stáva radikálne nestabilnou. To je prinajmenšom jeden z dôvodov, prečo sú tieto hnutia tak často očierňované a zrádzané hovorcami, ktorí sú sami tak závislí od štátu a jeho štedrosti.

Nachádzame sa teda na križovatke v trajektórii štátu a globálneho riadenia. Na jednej strane sa zdá, že imperatívy raison d’État a raison du monde sú podnecované rýchlym technologickým pokrokom, ktorý má oveľa väčší potenciál zraniteľnosti obyvateľstva a zároveň sľubuje zmiernenie a zmiernenie každej jeho nepríjemnosti. Na druhej strane však narastá vplyv politických a sociálnych hnutí, ktoré túto víziu odmietajú. Kam to povedie, je skutočne otvorená otázka; podobne ako Machiavelli sa nachádzame na začiatku niečoho – hoci sa absolútne nedá povedať čoho.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.

Naď prišiel vo veci darovania munície Ukrajine vypovedať na políciu

Exminister obrany Jaroslav Naď dnes prišiel na bratislavské Prezídium Policajného zboru vypovedať v súvislosti s darovaním vojenskej munície Ukrajine. Ako…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nárast vojenských výdavkov „nemusí podporiť hospodársky rast“ krajín EÚ

Európa vynakladá na obranu najviac prostriedkov za posledné desaťročia, napriek tomu však väčšina týchto peňazí pravdepodobne opustí kontinent. To je…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko a 13 ďalších členských štátov je proti reforme rozpočtu EÚ

Podľa dokumentu, ktorý má k dispozícii Euronews, 14 členských štátov Európskej únie vyzýva na „samostatnú kohéznu politiku“, ktorá by zabezpečila,…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Ako vyzerá boj slovenských progresívcov proti imigrácii“

Europoslanec Milan Uhrík informuje aké pozmeňujúce návrhy predkladajú v Bruseli progresívci menovite Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová spolu s kolegyňou…

03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Z krvavého masakru v Gaze najviac profitujú nadnárodné spoločnosti

Ak niekto očakáva, že budeme očierňovať veľké svetové korporácie na základe pochybných zdrojov, bude sklamaný. Najnovšie údaje zverejnila Francesca Albanese,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Oheň na streche: Tendenčnej novinárke museli ukázať, kde je jej miesto

Robert Fico s ministrom Richardom Takáčom poskytli po výročnej tlačovke pri žatve aj priestor pre novinárske otázky. Jedna osoba sa…

03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Viete, ktorý politik zarobil na štáte najviac?

HLAS-SD navrhuje krátenie štátnych príspevkov pre politické strany. Tento „jasný a férový“ návrh by mal ušetriť desiatky miliónov eur.  Strana…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu, povedal predstaviteľ Bieleho domu pre CBS News

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusku sa neodpúšťa? Znepokojivé postoje politikov strany HLAS

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár rozvíril verejnú debatu vyjadrením, že možno je načase v záujme mieru odpustiť Ruskej federácii. Je…

03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

USA pozastavili dodávky zbraní Ukrajine

USA pozastavili dodávky Ukrajine aj tých zbraní, ktoré už boli v Poľsku, informuje Wall Street Journal

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského diktát? Ruský vyslanec pri OSN nikoho nešetril

Mandát ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského skončil – a predsa pokračuje ďalej v úrade. Argument, že kvôli vojne nemožno vyhlásiť voľby,…

03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Suja o tom ako demokrati často hovoria, ako „rozviazali ruky polícii“ a „nezasahovali do rozhodovania súdov“

Miroslav Suja z hnutia Republika vo svojom príspevku informuje ako Juraj Šeliga v relácii v televízii TA3 „rozprával o tom,…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nezamestnanosť klesá, problémy rastú: Ilúzia stability na trhu práce

Stav Slovenska podľa najnovšej správy Európskej komisie zo začiatku júna o stave veľa pozitívneho neukazuje. Síce vykazuje rast HDP a…

03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov
.

Schengen si prechádza „krízou stredného veku“. Pôvodne mal priniesť slobodu, mier a prosperitu, priniesol však len chaos

Európska únia považuje Schengenskú dohodu za jeden z najväčších úspechov bloku. Po štyridsiatich rokoch sa schnegenský priestor, európsky experiment s…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Európu čakajú „dánske časy“. Europoslankyňa priblížila plán dánskeho predsedníctva v Rade EÚ a snahy o obmedzenie práva veta

Ďalšie rozširovanie Európskej únie, plnenie záväzkov v oblasti obranných výdavkov, bezpečnosť členských štátov ako „najvyššia priorita“, obmedzenie práva veta… Europoslankyňa Katarína…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

V dôsledku lesného požiaru na gréckom ostrove Kréta došlo k evakuácii hotelov a domov

Lesný požiar na gréckom ostrove Kréta spôsobil, že skoro ráno došlo k evakuácii viac ako 1 500 ľudí z hotelov…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Škandál multiverza: Ako akademická obec redefiniuje vedu, aby spochybnila existenciu Boha

Akademici alebo „Inteligencia“ – spoločenská vrstva, tvorená skupinou vysoko vzdelaných ľudí, ktorí sa zaoberajú intelektuálnou prácou a majú vplyv na…

03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov

Krádež dokladov v zahraničí? Poisťovňa radí, ako postupovať krok za krokom

Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou, najmä vo veľkých európskych metropolách ako Taliansko či Španielsko

03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nový nástroj umelej inteligencie je v diagnostike zdravotných problémov lepší ako lekári, tvrdí Microsoft

Spoločnosť Microsoft uvádza, že je o krok bližšie k „lekárskej superinteligencii“ po tom, ako v rámci výskumu otestovala nový nástroj…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump hrozí Japonsku clom až do výšky 35 %

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že ak sa do budúceho týždňa obe krajiny nedohodnú, uvalí na Japonsko „30 % alebo…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Gašpar: “Vojensko-strategický génius” Jaroslav Naď a jeho zneužité milióny na náboje do mínometov z múzea

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď počas svojho „bačovania“ nakúpil muníciu do mínometov, ktoré slovenská armáda naposledy používala pred viac než…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rusi prelomili obranu v centre dediny Kamenskoje

Rusi prelomili obranu v centre dediny Kamenskoje v smere na Záporožie, píše vojenský publicistický portál Deep State, ktorý dnes zaznamenal…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina sa bez pomoci v oblasti munície a protivzdušnej obrany nezaobíde ani v krátkodobom horizonte

Ukrajina sa bez pomoci v oblasti munície a protivzdušnej obrany nezaobíde ani v krátkodobom horizonte, uviedol generálny tajomník NATO Mark…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vietnam bude platiť USA 20-percentné clo na všetok tovar dovážaný do Spojených štátov

Vietnam bude platiť USA 20-percentné clo na všetok tovar dovážaný do Spojených štátov, zatiaľ čo americký tovar sa bude do…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Situácia na Ukrajine sa stane kritickou

Vojenský expert pre Bild vysvetlil, kedy môže dôjsť ku kritickej situácii na Ukrajine

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Washington sa z vojny vytráca”

Zmrazenie dodávok kritickej americkej munície na Ukrajinu je signálom, že “Washington sa z vojny vytráca”, píše The New York Times

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Generála zaskočili slová Korčoka: Toto myslíte naozaj?! To povie človek, ktorý chcel byť prezidentom

Tak a dočkali sme sa – keď sa Korčok pomýli povie aj to čo nechce, čiže povie pravdu. A tá…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Majú niektoré ruské elity vlastný plán spolupráce s Azerbajdžanom?

Rusko, 2. júla 2025 - Azerbajdžanský prípad začína hrať novými farbami. Čo je v súčasnosti známe: Ruská armáda predtým zaútočila…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vysokopostavený čínsky predstaviteľ dnes obvinil amerického ministra obrany Peta Hegsetha  a to z „podnecovania konfrontácie a konfliktu“.

Stalo sa tak po tom, ako šéf Pentagónu vyzval amerických spojencov, aby posilnili svoje armády s cieľom čeliť Pekingu. Informuje agentúra AFP.

 

12:19

.

Belgicko dováža viac ruského plynu ako pred vojnou na Ukrajine

Belgicko doviezlo v roku 2024 viac ruského plynu ako pred začiatkom konfliktu na Ukrajine. Informuje o tom Brussels Signal s odvolaním…

02. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

Krajiny NATO chcú Rusko ohradiť mínovými poľami

Rusko, 2. júla 2025 - Podľa britského denníka Telegraph \"od Laponska na ďalekom severe Fínska až po Lublinské vojvodstvo vo…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – USA pozastavili dodávky rakiet a munície na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Mätúca úloha so sedmičkami. Čitatelia sa sporia o správny výsledok

03.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Toto je ukážka jednoduchej úlohy, ktorá môže mnohých veľmi ľahko zmiasť. Spočiatku máme dojem,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nemecko a Británia pripravujú obrannú dohodu o vzájomnej pomoci v prípade vonkajšej hrozby

Spojené kráľovstvo a Nemecko pripravujú podpis rozsiahlej zmluvy o vzájomnej obrane, ktorá bude obsahovať klauzulu o vzájomnej pomoci v prípade…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Marináda na bravčovú panenku podľa môjho starého otca. Je dokonale šťavnatá, jemná a rozplýva sa na jazyku.

3.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Ak hľadáte inšpiráciu na chutný obed alebo večeru, potom je marináda na bravčovú panenku…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Najavo vyšiel ďalší dôvod konfliktu medzi Ruskom a Azerbajdžanom

V ruských verejných diskusiách sa rozoberá nová verzia príčin konfliktu medzi Ruskom a Azerbajdžanom

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov