Avšak líder Macedónskej konzervatívnej strany VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty), dlhoročný premiér Nikola Gruevski, ktorému sa napriek víťazstvu v decembrových predčasných voľbách nepodarilo zostaviť vládny kabinet, vyzval občanov, aby zmeny vo vedení krajiny prekazili. Podľa jeho názoru totiž spolupráca sociálnych demokratov so stranami zastupujúcimi záujmy albánskej menšiny môže viesť k nežiaducim zmenám v štáte.
Zaev totiž predtým prisľúbil partnerom z albánskych strán, že vyhovie ich požiadavkám na posilnenie zastúpenia v štátnej správe i na zavedenie albánčiny ako druhého úradného jazyka.
Vnútropolitickú krízu v Macedónsku, ktorá vypukla po tom, čo opozícia obvinila vládu premiéra Gruevského z nelegálneho odpočúvania asi 20.000 ľudí a ktorá sa preniesla z ulíc aj na parlamentnú pôdu, sa pokúšalo cestou sprostredkovaných rokovaní ukončiť medzinárodné spoločenstvo. Napokon táto misia Európskej únie viedla k dohode o vypísaní predčasných volieb, ktoré sa po dvojnásobnom odklade uskutočnili na sklonku minulého roka.
3 le dod