Nimetz bol v spore medzi týmito dvoma štátmi dlhý čas sprostredkovateľom. Novelizáciu ústavy, na základe ktorej sa Macedónsko oficiálne premenuje na Republiku Severné Macedónsko, schválil macedónsky parlament v piatok.
Nimetz vo svojom vyhlásení uviedol, že dohoda – ktorú však ešte musí v nadchádzajúcich týždňoch ratifikovať grécka strana – je prípravou na vybudovanie “pevnejšej opory pre mier a bezpečnosť na Balkáne”.
Názvoslovná zmena nasleduje po dohode so susedným Gréckom, ktoré je v takomto prípade zaviazané podmienkami stiahnuť svoje námietky proti vstupu Macedónska do NATO a potenciálne aj do Európskej únie. Cieľom celej tejto procedúry je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami.
Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrvával od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhodoval s názvom severogréckeho regiónu (Makedonia). Atény to dávali do súvislosti s možnými územnými nárokmi zo strany Skopje.
Macedónsko so súhlasom gréckej strany dočasne používalo názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM), pod ktorým túto krajinu v roku 1993 prijali aj do OSN.