Aktuálne predĺženie platí do júna 2019, čím chce táto balkánska krajina obmedziť nápor nelegálnych migrantov, priblížila agentúra AP.
Macedónsko vyhlásilo mimoriadny stav na svojich hraniciach po prvý raz v auguste 2015, po tom, ako na jeho územie nezákonne prenikli desaťtisíce migrantov. Tamojšie hranice pomáhajú macedónskym policajtom strážiť policajné tímy z viacerých krajín EÚ.
Balkánske krajiny uzavreli začiatkom roka 2016 svoje hranice pre migrantov prichádzajúcich z Grécka a smerujúcich do bohatších európskych štátov. Macedónska polícia však napriek opatreniam na hraniciach tvrdí, že len v prvej polovici roka 2018 sa macedónske hranice podarilo nelegálne prekročiť vyše 6600 migrantom.
Bosnianske úrady v pohraničí zakázali vystúpiť z vlaku 150 migrantom
Úrady na severozápade Bosny a Hercegoviny zakázali približne 150 migrantom vystúpiť z vlaku, aby tak zabránili ich pokusu o prejdenie hranice do Chorvátska, členského štátu Európskej únie. Skupina sa zasekla vo vlaku v piatok ráno, keď prišiel do mesta Bihač z hlavného mesta Sarajevo. Polícia dovolila vystúpiť len siedmim migrantom, a to zdravotne postihnutým osobám a rodine s deťmi.
V ostatných mesiacoch do Bosny a Hercegoviny prišli tisícky ľudí, ktorí sa odtiaľ pokúšajú dostať do Chorvátska a ďalej do iných členských štátov Európskej únie na západe. Krajina sa pre príchody migrantov potýka s ťažkosťami. Úrady na severozápade Bosny a Hercegoviny posielajú migrantov späť do iných častí krajiny s tým, že už nemôžu prijať viac ľudí.