“To, čo sa deje na severe Sýrie, je pre nás dôvodom na veľké obavy,” uviedol Maas. “Už teraz to spôsobuje katastrofálne humanitárne následky, situácia v oblasti bude kompletne politicky destabilizovaná, čo má tiež vplyv na mierový proces v Sýrii. Ale je dôležité, aby sme s Tureckom pokračovali v dialógu, aby sme mohli naň vyvíjať tlak. Avšak, keby sa nedosiahol úspech, musia sa pripraviť ďalšie opatrenia,” dodal šéf nemeckej diplomacie.
Turecko od stredy podniká inváziu na území severovýchodnej Sýrie. Tvrdí pritom, že je zameraná len na extrémistov z Islamského štátu a na kurdské milície, ktoré sú podľa Ankary napojené na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK).
Cieľom je vytvoriť v tomto pásme tzv. bezpečnú zónu na ochranu tureckých štátnych hraníc a následne na dané sýrske územia vrátiť sýrskych utečencov žijúcich momentálne v utečeneckých táboroch v Turecku. Sýrska vládna agentúra SANA označila tureckú operáciu za agresiu a odsúdilo ju aj svetové spoločenstvo.
Sýrski Kurdi a sýrska vláda medzičasom v nedeľu dosiahli dohodu o nasadení sýrskych jednotiek pri hranici s Tureckom s cieľom čeliť vojenskej ofenzíve Ankary.
Ministri zahraničia odsúdili tureckú inváziu do Sýrie
Európska únia (EÚ) zvažuje uvalenie zbrojného embarga proti svojmu spojencovi z NATO Turecku. Dôvodom je nesúhlas s jeho ofenzívou proti kurdským silám v susednej Sýrii. Holandský minister zahraničia Stef Blok v pondelok povedal, že “je proti medzinárodnému právu vtrhnúť do susednej krajiny a Turecko sa má ako každá iná krajina riadiť medzinárodným právom”.
Nemecko, Francúzsko a Holandsko už zastavili predaj zbraní Turecku. Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian zdôraznil, že chce, aby EÚ zaujala “tvrdý postoj v otázke exportov zbraní do Turecka”. Apeloval tiež na Spojené štáty, aby “v prvom rade” zvolali stretnutie medzinárodnej koalície proti Islamskému štátu (IS). Dôvodom sú rastúce obavy, že turecká ofenzíva oživí hrozbu zo strany tejto teroristickej organizácie.