Brusel 11. marca (TASR) – Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes v Bruseli stretli so špeciálnym vyslancom OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Lachdarom Bráhímím, s ktorým rokovali o vývoji udalostí v Sýrii. Slovensko na Rade EÚ pre zahraničné záležitosti zastupoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
"Hlavným cieľom dnešného rozhovoru ministrov so špeciálnym vyslancom generálneho tajomníka OSN pre Sýriu bola výmena názorov na aktuálnu situáciu a aký má byť ďalší postup," uviedol Lajčák po skončení rokovaní ministrov.
Šéf slovenskej diplomacie spresnil, že v prípade Sýrie sa "bijú" dva trendy. Na jednej strane je snaha o politické riešenie situácie, čo podporuje aj EÚ, čiže začatie rokovaní medzi režimom Bašára Asada a ozbrojenou opozíciou. Na strane druhej je tendencia odmietnuť akúkoľvek úlohu Asada a jeho vlády a všetko vsadiť na podporu opozície. Vrátane prevzatia úlohy ako jediného zástupcu krajiny v regionálnych štruktúrach.
Lajčák upozornil, že úloha Bráhímího je aj naďalej zameraná na začatie politického procesu za účasti všetkých zainteresovaných strán a zastavenie krviprelievania. Bráhímí v tomto zmysle ocenil úlohu EÚ v jej snažení sa o nájdenie mierového riešenia. A pripomenul, že tento proces nebude možný bez aktívnej účasti Ruskej federácie.
Ministri hovorili aj o narastajúcom počte utečencov zo Sýrie a ako tento fenomén riešiť. EÚ si je vedomá, že počet utečencov bude narastať, hoci už teraz predstavuje neznesiteľnú záťaž pre krajiny susediace so Sýriou.
Lajčák priznal, že diplomati EÚ zažívajú istý pocit frustrácie a zviazaných rúk, keď ľudia v Sýrii aj naďalej umierajú a počet utečencov narastá. Východisko z tejto situácie podľa neho nie je jednoduché už aj preto, lebo neexistuje jednotný názor na to, ako by sa situácia v Sýrii mala riešiť.
Sýrska vláda nemá pocit, že by mala rokovať s opozíciou a verí, že situáciu vyrieši pomocou zbraní. Opozícia zastáva názor, že netreba rokovať s vládou, ale odstrániť ju a vybudovať nanovo vládne štruktúry. Tretia tendencia, kde patrí aj diplomacia EÚ, je začať politické rokovania aj so silami, ktoré zastupujú súčasnú sýrsku vládu. Aj keď bez prezidenta Asada, ktorý sa už dostatočne skompromitoval.
"Je tu viacero koncepcií a nie je jasná prevaha v prospech jednej či druhej. Aj vláda, aj opozícia, chcú rokovať, ale nemajú potrebu vyvíjať iniciatívu a dostať druhú stranu za rokovací stôl. A čas beží a situácia sa naďalej zhoršuje," zhodnotil Lajčák situáciu.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh
TASR vydá k správe zvukový a audiovizuálny záznam