Lajčák: V praktickom napĺňaní ochrany ľudských práv máme stále medzery

Lajčák: V praktickom napĺňaní ochrany ľudských práv máme stále medzery

Bratislava 6. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Lajčák vyzýva k diskusii, ale zároveň sa mu nepáči forma niektorých názorov

Verejný ohlas a emotívne reakcie, ktoré na Slovensku sprevádzajú prípravu celoštátnej stratégie ochrany ľudských práv, dávajú tomuto roku prívlastok ľudskoprávny. Na dnešnej národnej konferencii pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv to vyhlásil minister zahraničných vecí a šéf ľudskoprávnej rady vlády Miroslav Lajčák.

Reklama
Na snímke podpredseda vlády SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a predseda Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť Miroslav Lajčák

Deklaroval, že zámerom stratégie nie je vyvolávať spoločenské napätie, ale, naopak, ho odstraňovať posilňovaním štandardov ľudskoprávnej ochrany prislúchajúcej každému bez rozdielu.

V tejto súvislosti poukázal na polaritu a nejednoznačnosť vnímania ľudských práv v SR. “Aj keď na úrovni legislatívneho zabezpečenia ich ochrany patríme k najvyspelejším krajinám Európy a sveta, ich praktické napĺňanie má stále svoje rezervy,” podčiarkol, pričom upozornil na fakt, že ženy, Rómovia či osoby staršie ako 50 rokov nemajú pri prístupe na pracovný trh rovnaké šance ako ostatní.

Reklama

Lajčák tiež dôrazne odmietol akékoľvek spochybňovanie úmyslov vlády pri príprave stratégie, vulgarizovanie jej obsahu alebo jej zjednodušovanie na jednu či dve kontroverzné témy. Vyzval na diskusiu v konštruktívnej a tolerantnej atmosfére, a nie vo forme vyhlásení či otvorených listov, ktoré polarizujú spoločnosť. “Za také považujem aj nedávny Pastiersky list Konferencie biskupov Slovenska, ktorý podľa môjho názoru nešťastnou formou reaguje na prebiehajúcu ľudskoprávnu diskusiu,” upozornil.

Lajčák poukázal na nejednoznačnosť vnímania ľudských práv, avšak samotné pojmy, ktoré sú použité v celoštátnej stratégii ľudských práv sú nejednoznačné alebo v sebe nesú skrytý obsah, ktorý nie je nikde v dokumente jasne vysvetlený. K dôveryhodnosti stratégie neprispel ani fakt, že je predstavitelia ju chceli v septembri prijať bez rozsiahlej verejnej diskusie, ktorá sa spustila až po vlne protestov zo strany mimovládnych organizácii, ktoré zastávajú tradičný typ rodiny.

Minister poukázal aj na štvrtkový (5.12.) otvorený list niektorých ľudskoprávnych aktivistov, ktorí odmietli jeho pozvanie na slávnostný galakoncert spojený s udeľovaním ceny za významný prínos v oblasti ľudských práv.

“Otvorené listy posielame tam, kde nefunguje komunikácia. V slušnej spoločnosti sa na pozvanie neodpovedá otvoreným listom. Nemôžeme kritizovať demagógiu a utiekať sa k demagógii. Ak žiadame toleranciu, mali by sme byť schopní toleranciu demonštrovať v prvom rade my sami. To všetko mi chýbalo,” adresoval signatárom listu.

Záverom konštatoval, že Slovensko má z pohľadu ľudskoprávnej politiky pred sebou ešte veľa práce, napríklad aj v zásadnom zlepšení všeobecnej vymožiteľnosti práva.

Reklama

 

Chýba mi mobilizácia demokratickej spoločnosti proti extrémizmu, uviedol Lajčák

Šéfovi diplomacie Miroslavovi Lajčákovi chýbala po víťazstve Mariana Kotlebu v regionálnych voľbách hlbšia analýza, ktorá by sa povzniesla nad štandardné obviňovanie medzi ľavicou a pravicou, ako aj mobilizácia demokratickej spoločnosti proti extrémizmu. Uviedol to v Bratislave počas dnešnej národnej konferencie pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.

“Napriek legitímnosti jeho víťazstva si značná časť spoločnosti na Slovensku kladie otázku ako je možné, že k takému niečomu vôbec prišlo,” poznamenal. Ako pripomenul, rast popularity lacných riešení, ktoré ponúkajú extrémistickí jednotlivci alebo zoskupenia nie je iba domácim fenoménom, ale dá sa sledovať napríklad v Maďarsku, Grécku, ako aj v iných európskych krajinách.

Lajčák nepochybuje o úprimnosti prekvapenia a zdesenia, ktoré nastali na Slovensku po oznámení výsledkov volieb. Podľa neho príčiny, ktoré k víťazstvu Kotlebu viedli, sú sociálnoekonomická kríza, strata dôvery v tradičné inštitúcie a túžba po okamžitej zmene.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:56

Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Spojené štáty z pokrytectva. Reagovalo na nedávne vyjadrenia prezidenta USA Joea Bidena, že Čína je “xenofóbna” a “podvádza” v oblasti obchodu.

11:54

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ uviedol, že v prípade porážky Ukrajiny v konflikte s Ruskom nastane tretia svetová vojna. Americký Kongres vyzval, aby schválil meškajúci balík vojenskej pomoci pre jeho krajinu.

Denys Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský novozvolený premiér Denys Šmyhaľ
11:53

Českí poslanci na ďalšej mimoriadnej schôdzi opäť debatujú o migračnom pakte. Opozičné hnutie ANO tentokrát kritizuje ministra vnútra Víta Rakušana za jeho slová, že Česko bude mať v solidárnom mechanizme výnimku, pretože prijalo veľký počet ukrajinských utečencov. Podľa opozície aj niektorých koaličných europoslancov to nie je pravda.

11:52

Burkina Faso vyhostila troch francúzskych diplomatov za “podvratnú činnosť”. Uviedlo to ministerstvo zahraničných vecí v nóte, ktorú mala možnosť vidieť tlačová agentúra AFP.

10:58

Krajiny Európskej únie musia Ukrajine poslať svoje protiraketové systémy, aby posilnili jej vzdušnú obranu. Vyhlásil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Zároveň upozornil, že Európa sa nemôže spoliehať na to, že Ukrajine budú pomáhať Spojené štáty. 

Summit EÚ - západný Balkán
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell
10:57

Juhokórejskej podnikateľke zamietli ruské úrady vstup do krajiny a následne na ňu uvalili 30-ročný zákaz vstupu. Incident zrejme nesúvisí s bilaterálnymi vzťahmi medzi obomy krajinami, ktoré sa zhoršili v súvislosti s vojnou Moskvy na Ukrajine, uviedol predstaviteľ Soulu.

10:45

Starostu malého banského mesta v Ekvádore zastrelili len niekoľko dní pred celoštátnym referendom o sprísnení opatrení proti zločinu.

09:58

Austrálska polícia zadržala muža, ktorý je podozrivý z neúspešnej distribúcie drog v krajine. V jej dôsledku sa na plážach východného pobrežia Austrálie istý čas objavovali záhadné balíky s kokaínom. 

09:58

Polícia v Bayreuthe v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko zadržala dve osoby podozrivé zo špionáže pre Rusko.

09:57

Rusko oblastiach hraničiacich s Ukrajinou zneškodnilo 20 dronov a dve balistické rakety. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali