M. LAJČÁK: Slovensko sa ani po roku 2014 neobráti chrbtom k Afganistanu

M. LAJČÁK: Slovensko sa ani po roku 2014 neobráti chrbtom k Afganistanu

Bratislava 14. januára (TASR) – Slovensko nepôjde po stopách niektorých krajín, ktoré plánujú ešte pred rokom 2014 urýchliť redukciu svojich vojenských kontingentov v operácii ISAF v Afganistane. TASR to potvrdil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Naša prítomnosť je výsledkom nášho politického záväzku a aj vysokej spokojnosti spojencov v Severoatlantickej aliancii s pôsobením našich vojakov," vysvetlil v rozhovore pre TASR.

Ako priblížil, svoje pôsobenie v Kandaháre mala ukončiť slovenská strážna jednotka, avšak vzhľadom na kvalitnú prácu, ktorú tam odvádzala, požiadali spojenci o jej dlhšie zotrvanie. "Vyšli sme tomu v ústrety," dodal. NATO v roku 2010 schválilo, že po roku 2014 ponúkne Afganistanu menšiu misiu, ktorá bude pomáhať afganským silám s výcvikom, poskytovať im poradenstvo a pomoc. "Sme pripravení byť súčasťou tohto úsilia," vyhlásil šéf slovenskej diplomacie. To, ktoré jednotky a v akom počte sa na nej zúčastnia, vyplynie z mandátu novej misie, ale aj z možností SR. "Komunikujeme o tom veľmi živo s našimi partnermi a spojencami. Politický záväzok sa nemení, konkrétne čísla a štruktúry budú výsledkom ďalších konzultácií," dodal.

Pozitívnym príkladom slovenskej prítomnosti v ISAF bolo spoločné pôsobenie s Holandskom v Uruzgane, čo malo zásadný vplyv na zmenu vnímania SR v Holandsku, zintenzívnenie politickej komunikácie a zvýšenia ich záujmu o našu krajinu.

Afganistan, keď tam prišla v roku 2001 misia ISAF, bol podľa Lajčáka krajinou, kde sa dokázateľne trénovali teroristi zabíjajúci civilistov v Európe. Jej základným účelom preto bolo dosiahnuť, aby prestala byť útočiskom a základňou medzinárodného terorizmu. "Keď sa toto nebude diať, tak možno povedať, že je to úspech," reagoval na niektoré kritické ohlasy na operáciu NATO, podľa ktorých nesplnila svoj zámer.

Reklama

Rovnako nesúhlasí s názorom, že odchodom medzinárodných vojsk pod vedením amerických jednotiek a postupným odovzdaním bezpečnosti miestnym orgánom, Američania utekajú z krajiny. "Bolo jasne a s dostatočným niekoľkoročným predstihom oznámené, kedy sa jej vojenská fáza ukončí," poznamenal s tým, že v súčasnosti prakticky už 75 percent obyvateľstva Afganistanu žije na územiach odovzdaných pod afganskú správu. "V žiadnom prípade to nie je zabuchnutie dverí. Afganistan bude zodpovednosťou medzinárodného spoločenstva aj naďalej. Neotáča sa mu chrbtom," podčiarkol minister.

NATO začalo svoje sily z Afganistanu sťahovať minulý rok. Prieskumy ukázali, že vyše 11-ročná vojna nemá v 28 členských krajinách tejto medzinárodnej vojensko-politickej organizácie podporu verejnosti. Väčšina členov v dôsledku krízy znižuje rozpočty na obranu, a v niektorých štátoch sa objavili výzvy na urýchlenie termínu odchodu.

Reklama

Británia v tomto roku zredukuje svoj súčasný 9000-členný kontingent o 3800 vojakov. Francúzsko už stiahlo všetkých príslušníkov bojových jednotiek, zostávajú tam iba vojaci, ktorí pomáhajú tamojším silám pri výcviku a logistike. O možnosti rýchlejšieho odchodu svojich policajných jednotiek a vojakov uvažuje aj Holandsko. Dôvodom je rozhodnutie Nemecka o zrušení výcvikového tábora v provincii Kundúz na severe Afganistanu.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali