Luxemburg/Brusel 21. októbra (TASR) – Európska únia ešte stále nedosiahla konsenzus voči Ukrajine vo veci nadviazania bližších vzťahov už koncom novembra. V rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Luxemburgu to uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
Rada ministrov sa dnes venovala predovšetkým príprave novembrového summitu Východného partnerstva vo Vilniuse, vzťahom s Ukrajinou a s krajinami južného susedstva.
Lajčák pripomenul, že do konania vilniuského summitu zostáva už iba päť týždňov a najväčšou otázkou pre európskych diplomatov je, či Ukrajina bude schopná splniť podmienky na to, aby mohla s EÚ podpísať Asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode.
Šéf slovenskej diplomacie v snahe dostať čo najviac odpovedí priamo z ukrajinskej strany ešte pred začatím zasadnutia Rady ministrov zorganizoval stretnutie s ukrajinským šéfom diplomacie Leonidom Kožarom. Ten pred diplomatmi EÚ dostal priestor odprezentovať najnovšie výsledky z oblasti požadovaných reforiem a možnosť odpovedať na otázky svojich kolegov z únie.
Aj závery tejto debaty podľa Lajčáka svedčia o tom, že náš východný sused vynakladá viditeľné úsilie, aby sa dosiahol pokrok v oblastiach zadefinovaných EÚ. Ide o volebnú reformu, reformu systému prokuratúry či riešenie otázky selektívnej spravodlivosti.
"K dnešnému dňu ešte nemôžeme povedať, že by EÚ mala konsenzus o tom, že sa Asociačná dohoda podpíše. Ukrajinská strana dostala ďalšie výzvy, aby pokračovala v úsilí, ktoré je nespochybniteľné, a aby sa dalo k termínu vilniuského summitu skonštatovať, že Ukrajina je pripravená na podpis Asociačnej dohody," uviedol Lajčák.
Na otázku, či spor okolo väznenej opozičnej líderky Julie Tymošenkovej nemôže ohroziť vzťahy medzi Bruselom a Kyjevom, šéf slovenskej diplomacie uviedol, že nerád by redukoval výzvy, ktoré Ukrajina rieši na osobu Tymošenkovej, ale na strane druhej netreba zabúdať, že bývalá premiérka sa pre niektoré štáty EÚ stala symbolom selektívnej spravodlivosti a práve ona bude tým lakmusovým papierom, ktorý ukáže, či sa Ukrajine podarí nadviazať tesnejšie väzby s EÚ alebo nie.
Lajčák pripomenul, že Kožar dnes v tejto súvislosti informoval, že už je pripravený návrh zákona do ukrajinského parlamentu, ktorý by mal túto otázku riešiť.
"Nechcem predbiehať vývoj, ale ukrajinská strana si je dobre vedomá, že ťažko môže očakávať podpis Asociačnej dohody, kým bude Tymošenková vo väzení," uviedol Lajčák.
Z ostatných bodov rokovania ministrov spresnil, že EÚ si želá zorganizovanie mierovej konferencie Ženeva 2, na ktorej by sa mali zúčastniť obe strany sýrkeho konfliktu a dodal, že momentálny úspech pri riešení otázky sýrskych chemických zbraní nesmie zatieniť skutočnosť, že v tejto krajine prebieha ničivá občianska vojna.
Šéfka diplomacie EÚ ministrov informovala o svojich návštevách Egypta, pričom platí, že EÚ, ktorá komunikuje so všetkými stranami konfliktu, má v tejto krajine vysokú kredibilitu a je považovaná za vplyvného hráča. Pre EÚ je v prípade Egypta najdôležitejší návrat k fungujúcemu právnemu a demokratickému režimu.
Diplomati EÚ sú znepokojení zlou bezpečnostnou situáciou v Líbyi a všeobecne situáciou na severe Afriky, ktorá sa prejavuje aj nárastom ilegálnych prisťahovalcov do EÚ. Lajčák zdôraznil, že tu nejde o individuálne problémy Grécka, Malty, Španielska či Talianska, lebo "všetci to vnímame ako spoločný problém EÚ a snažíme sa týmto krajinám pomáhať."
(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab