Luxemburg 22. apríla (TASR) – Trilaterálne rozhovory o spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ a úprava priamych platieb pre farmárov patrili dnes medzi hlavné témy zasadnutie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Luxemburgu. Slovensko podľa štátnej tajomníčky Ministerstva pôdohospodárstva SR Magdalény Lacko-Bartošovej žiada aby aj na budúci rok mohlo využívať prechodnú štátnu pomoc pre schémy zjednodušenej platby na plochu (SAPS).
Takzvaný trialóg – rokovania medzi Európskou komisiou, Európskym parlamentom a Radou na tému spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) – má podľa slov štátnej tajomníčky 34 dielov, pričom doteraz prebehli rokovania iba šiestich z nich. Ide zatiaľ o technické otázky, o vyjasňovanie si pozícií a hľadanie možných prienikov pre politickú dohodu.
Lacko-Bartošová v rozhovore pre TASR uviedla, že je politická vôľa ukončiť trialógy a dosiahnuť potrebnú politickú dohodu ešte počas írskeho predsedníctva v EÚ, do konca júna.
"Dnes sa diskutovalo aj o prechodných ustanoveniach na rok 2014, čo je významné aj pre Slovenskú republiku," skonštatovala štátna tajomníčka. A spresnila, že členské štáty EÚ, ktoré doteraz uplatňovali zjednodušený režim v priamych platbách, budú v roku 2014 pokračovať v režime SAPS, vrátane takzvaných odviazaných podpôr. Ide hlavne o platby na ovocie, zeleninu, cukor, chmeľ a dojnice.
Slovensko v tomto zmysle žiadalo možnosť poskytnúť prechodnú vnútroštátnu pomoc aj pre rok 2014, nakoľko všeobecný prístup Rady na obdobie 2014-2020 v rámci SPP pre štáty, ktoré doteraz uplatňovali režim SAPS, by im mohol poskytnúť prechodnú štátnu pomoc aj v ďalšom období. Pre Slovensko je táto otázka zaujímavá.
Počas dnešného zasadnutia Rady sa hovorilo aj o roku 2013, kde je návrh Európskej komisie uplatňovať určitú úpravu priamych platieb pre jednotlivých farmárov. A to tak, že v prípade farmárov, ktorí dostanú priame platby nad 5000 eur, by dochádzalo k zníženiu franšízy nad 5000 euro o 4,98 percent. Rovnako pre všetky členské štáty a pre všetkých farmárov.
Lacko-Bartošová uviedla, že SR tu žiadala dve možné alternatívy. Jednak aby sa zníženie úprav priamych platieb neuplatňovalo pre členské krajiny, kde priemer priamych platieb je menší ako priemer EÚ alebo aby sa táto hodnota znížila na 2000 euro. Čo znamená, že by to bolo rovnomernejšie rozdelené v rámci členských štátov únie.
Zatiaľ v tomto smere neexistuje konsenzus medzi členskými štátmi, keď viacerým vyhovuje navrhovaná úprava v prípade platieb nad 5000 eur a ďalšie štáty požadujú zníženie. Najmenej by návrh EK vyhovoval Českej republike, Slovensku a Britániu a prípadne aj Nemecku.
"Nám by tých 2000 eur lepšie vyhovovala," spresnila pozíciu Slovenska Lacko-Bartošová.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl
Upozornenie: TASR vydá k správe aj zvukový záznam