Bratislava 1. júna (TASR) – Preferenčný prepad Slobody a Solidarity (SaS) je logickým dôsledkom trieštenia strany, ktorej členská základňa je minimálna. Ak by strana chcela tento trend zvrátiť, musela by dobudovať stranícke štruktúry a získať nové osobnosti, ktoré by ju reprezentovali. Na margo výsledkov aktuálneho prieskumu agentúry Polis, kde SaS získala len 3,4 percenta hlasov, to povedal politológ Michal Horský.
"Strana, ktorá je v skutočnosti zoskupením malého množstva jednotlivcov a ešte sa triešti, má problém," povedal. Podľa sociológa Pavla Haulíka SaS zle vyhodnotila politický vývoj po voľbách. "Keď sa dostala do rizika prepadu cez zvoliteľnú úroveň preferencií, robila presne opačné kroky, než mala. Členovia bojovali o predsedu a neuvedomovali si, že strana sa potápa," povedal s tým, že Richard Sulík je síce výrazná, ale kontroverzná osobnosť.
Na otázku, aké sú aktuálne možnosti SaS povedal, že "šanca je vždy, ale situácia je nepríjemná". Kroky, ktoré by strane stačili na stabilizovanie preferencií v minulosti, už dnes podľa Haulíka stačiť nebudú.
Podľa prieskumu, ktorý agentúra Polis realizovala 26. – 30. mája pre televíziu TA3 na vzorke 1309 respondentov starších ako 18 rokov, by SaS získala len 3,4 % hlasov. Vo voľbách by podľa tohto prieskumu zvíťazil Smer-SD s 41,5 % hlasov, nasledovalo by KDH s podporou 9,1 %, SDKÚ-DS (8 %), Most-Híd (7,7 %), Obyčajní ľudia (7 %), Nová väčšina – Dohoda (5,7 %), SMK (4,4 %), SNS (4 %), SaS (3,4 %), ĽS-NS (2 %), KSS (1,9 %) a ĽS-HZDS (1,9 %). Inú stranu, alebo hnutie by volilo 3,4 percenta respondentov.
Preferencie boli vypočítané z 55-percentnej účasti, voliť by nešlo 25 percent respondentov, nerozhodnutých bolo 20 percent.