Muránska Dlhá Lúka 31. januára (TASR) – Zmonitorovať situáciu a vyhodnotiť potrebu výstavby modulovej školy prišla dnes do obce Muránska Dlhá Lúka Alena Horváthová z Regionálnej kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v Rimavskej Sobote. Ako povedal pre TASR starosta obce Marek Nosko, v dedine má súčasná škola nevyhovujúce priestory. Kompetentných však musia presvedčiť, že výstavbou modulovej školy Rómov nechcú segregovať.
Samospráva Muránskej Dlhej Lúky plánuje postaviť modulovú školu blízko rómskej osady Rúbanka. Takto by vyriešili problém súčasnej základnej školy, ktorá funguje v priestoroch bývalého rodinného domu. Denne sa v piatich izbách učí 78 detí. Jedna z tried nemá rozlohu ani desať metrov štvorcových. V inej zase nie je splnený limit dostatočného prísunu denného svetla. "Keď sme boli pozvaní na predvedenie projektu do Banskej Bystrice a povedali sme, kde plánujeme výstavbu modulovej školy, začali to vnímať ako segregáciu Rómov. Pravda je však taká, že v husto zastavanej obci ani iný pozemok nemáme. Blízko dediny sú zase parcely, ktoré majú mnoho majiteľov a získať ich do vlastníctva je takmer nemožné. Nami navrhovaný pozemok je v správe Slovenského pozemkového fondu, čo pre nás znamená, že ho vieme získať," vysvetlil Nosko.
Alena Horváthová dnešné stretnutie komentovať odmietla. Jej pracovný tím vypracuje správu, ktorú pošlú na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Na stretnutie prišli aj rómski rodičia, aby myšlienku výstavby novej školy podporili. Ďalší problém je však v tom, že neplnoorganizovanú školu, kde sa vyučuje len prvý stupeň, navštevujú výlučne rómske deti. "V dedine žije približne 910 obyvateľov, z toho je približne 390 Rómov. Fakt je ten, že asi polovica rómskych obyvateľov sú mladí ľudia, ktorí si zakladajú rodiny a rodia sa im deti a tie potrebujú školu. Navyše dnes platí slobodná voľba rodičov a každý sa sám rozhodne, kde zapíše svoje deti do školy. Demografický vývoj je jednoducho taký, že máme školu obsadenú na 100 percent rómskymi deťmi a je len málo pravdepodobné, že sa situácia zmení. Demografický vývoj skôr nasvedčuje tomu, že takýto problém budú mať čoskoro aj v okolitých obciach. Napríklad v susednom Muráni," doplnil starosta Muránskej Dlhej Lúky.
Výstavbou modulovej školy chcú v dedine vyriešiť aj problém s priestormi pre materskú školu. "Ak by sme mali základnú školu presťahovanú vo vyhovujúcich priestoroch, materská škola by sa mohla presunúť do rodinného domu, kde základná škola funguje doteraz. V škôlke máme kapacitu 16 detí a takto by sme ju vedeli rozšíriť na 30 a viac detí. Aj preto sme avizovali, že obec je ochotná podporiť výstavbu modulovej školy aj za cenu komerčného úveru z banky," dodal Marek Nosko.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.
js ed