Administratívne centrá pre nadnárodné korporácie, ktoré v slovenskej ekonomike vytvárajú každoročne tisíce nových pracovných miest, sú zväčša situované v Bratislave, ale hľadajú príležitosti na rozmach a rozšírenie sa aj do iných miest a regiónov v rámci Slovenska. Ide napríklad o spoločnosti pôsobiace v oblasti informačných technológií.
“Aby sme sa utvrdili v tom, že región Banskej Bystrice je atraktívny pre takéto spoločnosti, požiadali sme o stanovisko Americkú podnikateľskú komoru, ktorá to potvrdila,” konštatoval O. Lunter.
Podľa neho banskobystrický región má Univerzitu Mateja Bela s takmer 8000 študentmi, ktorí v najbližších rokoch získajú titul a budú hľadať pracovné uplatnenie. Má rýchlostnú cestu R1, ktorá región spája s Viedňou v rozumnom čase a tiež obyvateľov, najmä na juhu BBSK, ktorí okrem angličtiny a slovenčiny ovládajú aj maďarčinu.
Ako dodal kandidát na predsedu BBSK J. Lunter, “dobrý župan musí komunikovať s firmami, pozývať ich k nám, aby mladí zostali v našom kraji” a nedochádzalo k odlivu vzdelaných a zručných mladých ľudí do zahraničia.
O funkciu predsedu BBSK sa doteraz okrem Luntera uchádzajú konateľ súkromnej firmy a poslanec mestského parlamentu spod Urpína Igor Kašper, politológ, poslanec Národnej rady SR za SaS a Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Martin Klus, ktorého podporujú aj OĽaNO-NOVA, KDH a OKS, ďalej historik, generálny riaditeľ banskobystrického Múzea SNP a mestský poslanec Stanislav Mičev, predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, exprimátor a niekdajší prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor, prednosta Mestského úradu v Brezne, právnik Martin Juhaniak, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa.
Či bude opäť kandidovať aj súčasný predseda kraja Marian Kotleba (ĽSNS), oznámi koncom leta.