Pojednávanie s Titijevom sa konalo na súde v meste Šali a trvalo takmer deväť hodín. V súdnej sieni boli novinári, príbuzní a susedia aktivistu, ale aj diplomati. Sudkyňa svojím verdiktom vyhovela žiadosti prokurátorov, ktorí pre aktivistu požadovali štyri roky väzenia.
Titijevovo odsúdenie už skritizovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorá ho nazvala “urážkou ľudských práv, rozumu a spravodlivosti”. “Tým, že ho uznali vinným, aj napriek všetkým dôkazom o opaku, súd ukázal ako veľmi chybný je ruský súdny systém. Súd odhalil, že je len o niečo viac ako nástroj, ktorý regionálni činitelia používajú na umlčanie jedného z posledných obhajcov ľudských práv pracujúcich v Čečensku,” uvádza AI v stanovisku.
“Odsúdenie Ojuba Titijeva je najnovším príkladom nepriateľského a nebezpečného prostredia, v ktorom v Čečenskej republike ľudskoprávni aktivisti pracujú,” vyjadrila sa zase komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.
Titijeva zatkli v januári 2018 po tom, čo ho polícia zastavila v aute, aby mu skontrolovala dokumenty. Pri prehliadke jeho vozidla v ňom našli marihuanu, ktorú tam podľa aktivistu podstrčili.
V uplynulých rokoch skupina Memorial vyšetrovala údajné zlé zaobchádzanie orgánov s občanmi vrátane únosov, mučenia a stíhania gejov. Čečenské úrady tieto tvrdenia opakovane popreli. Memorial je poslednou ľudskoprávnou skupinou, ktorá sa ešte v Čečensku nachádza. Titijevovu predchodkyňu na čele skupiny, Nataliu Estemirovú v roku 2009 uniesli a zabili.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a www.amnesty.org.