Súčasný stav kresťanských komunít v mnohých krajinách Afriky a Stredného východu je do značnej miery znepokojujúci a každý deň sa zhoršuje. Počas posledných dvoch mesiacov bolo zdokumentovaných množstvo prípadov týkajúcich sa väznenia a vrážd kresťanov, zohavenia ženských pohlavných orgánov, znásilnenia, vynútenej konverzie, mimoriadneho zdaňovania a núteniu k exilu.
Talianska vláda sa počas polročného predsedníctva v Európskej rade plánuje angažovať v ochrane a podpore náboženskej slobody i v boji proti násiliu a diskriminácii na základe náboženských dôvodov. Oficiálny Program uvádza, že „predsedníctvo podporí komunitné iniciatívy týkajúce sa náboženskej slobody a viery“, píše Citizenego.org.
Na základe uvedeného záväzku iniciátori petície od predsedov Európskej rady žiadajú, aby sa zaviazali zaistiť scudziteľnosť práva na slobodu náboženského vyznania pre všetkých. Uvedenú požiadavku konkretizujú vypracovaním komplexnej azylovej politiky založenej na náboženskom základe s prihliadnutím na súčasnú situáciu prenasledovania kresťanov.
Predkladatelia petície tiež žiadajú, aby EÚ zlepšila schopnosť sledovania situácii kresťanských komunít a iných náboženských menším s úmyslom začať politický dialóg s krajinami Afriky a Stredného východu, kde aktuálne prebieha prenasledovanie kresťanov a iných náboženských menšín.
Požiadavky ochrany kresťanov prichádzajú aj vzhľadom na štatistiku Medzinárodnej spoločnosti pre ľudské práva, ktorá podľa Citizenego.org uvádza, že až 80 všetkých činov náboženskej diskriminácie je dnes zameraných proti kresťanom.
Prenasledovanie a vraždenie kresťanov aktuálne prebieha najmä v Sýrii a Iraku, kde predstavitelia teroristickej skupiny Islamskí štát požadujú od kresťanov aby konvertovali, prijali ich radikálne pravidlá, platili deň, pretože inak zomrú. Avšak kým v Iraku sú predstavitelia Islamského štátu považovaní za teroristov, v prípade Sýrie ich mienkotvorné média nazývajú rebelmi bojujúcimi proti vládnemu režimu prezidenta Bašara Assada.
ru