“Voľby ukázali, že mnoho jednotiek v predvolebnej kampani sa výrazne prerátalo. Prerátala sa premiérka Mayová, ktorá v apríli štartovala kampaň ako naoko neporaziteľná líderka a budúca víťazka. Prerátali sa prieskumy verejnej mienky, ktoré jej predpovedali posilnenie mandátu a jasné zaistenie väčšiny. Prerátali sa aj tí, ktorí čakali, že mladí voliči ostanú bokom ako v posledných rokoch,” hovorí L. Yar.
Najvyššia účasť za posledné desaťročie podľa nej vzala Mayovej mandát na fungujúcu vládu. Krajine navyše priniesla nestabilitu v období napredujúceho brexitu, v čase, kedy jednotu potrebuje ešte viac.
Yar pripomenula, že britská premiérka zvolávala 18. apríla predčasné voľby práve na zaistenie jasnej väčšiny pri rozhodovaní o vystúpení z Únie. Keďže rokovania o brexite sa majú začať o 11 dní, je podľa Yar už teraz jasné, že premiérka, ak ňou vôbec ešte ostane, bude musieť intenzívne vyjednávať v Bruseli aj doma.
“Plán tvrdého brexitu je minulosťou a dnes ráno sa okrem Jeremyho Corbyna teší určite aj Brusel. Britská rozštiepenosť dáva jasný signál krajinám, ktoré sa pohrávajú s myšlienkou vlastného ‘exitu’, že odchod z EÚ znamená bezprecedentnú cestu,” dodala analytička portálu Euractiv.