Podľa analýzy King’s College v Londýne má britské hlavné mesto okrem najvyššej miery vrážd v Európe – do konca septembra bolo zabitých viac ako 100 ľudí – obrovský problém s kokaínom.
Forenzní vedci z King’s College London University testovali mestské odpadové vody v celej Európe na zlúčeninu benzoylekgonín, ktorá vzniká, keď telo odbúrava kokaín.
Zistili pritom, že Londýnčania konzumujú každý deň 23 kg drogy najvyššej kvality, viac ako pol milióna porcií. Podľa Sky news táto štúdia vypočítala, že v Londýne sa každý rok predá viac ako osem ton kokaínu v hodnote vyššej ako 1 miliarda eur.
Nasleduje Barcelona s menej ako 13 kg za deň. Amsterdam a Berlín, obe mestá s takmer 5 kg zdieľajú tretie miesto na „stupni víťazov“ koksu.
Na rozdiel od ostatných párty miest sa kokaín medzitým stal v Londýne každodennou drogou. Ku konci týždňa je konzumácia len mierne zvýšená, povedal forénzný vedec Dr. Leon Barron z King’s College London pre Sky news.
Lukratívny trh
Už v januári šéfka Metropolitan Police Force Cressida Dicková poukázala na súvislosť medzi drogovou kriminalitou a kriminalitou s nožmi.
„Myslím si, že naozaj musíme zdôrazniť, ako veľmi tento fenomén takým či onakým spôsobom súvisí s drogami. Podľa môjho názoru je koreňom všetkého“, hovorí Cressida Dicková pre On London. U takmer všetkých organizovaných kriminálnych skupín sa jedná pri násilných deliktoch hlavne o obchodovanie s drogami.
Kombinácia rastúceho dopytu po drogách, čistoty látok a stabilných cien naštartovala „veľmi lukratívny trh“, „niektorí veľmi agresívni a podnikaví ľudia“ využívajú najmä mladistvých, aby zarobili maximálne sumy peňazí, hovorí 58-ročná Cressida.
V Berlíne sa vzhľadom na zvyšujúce sa užívanie kokaínu usiluje o legalizáciu držby tzv. malých množstiev kokaínu. Existuje „náznak kokaínovej epidémie“ vysvetlil Olaf Schremm, šéf protidrogového vyšetrovacieho útvaru na berlínskom krajinskom kriminálnom úrade (LKA) pre „Tagesspiegel“ v júni.
Počet registrovaných drogových deliktov sa za posledný rok zvýšil o 7,4 percenta, kokaín, extáza a kanabis sú k dispozícii na stále viac miestach v Berlíne. Preto by mal Senát nájsť „nový spôsob riešenia s veľmi malým množstvom kokaínu“, žiada Schremm spolu s berlínskymi policajtmi, odborníkmi na závislosti a zástupcami klubov.
Konanie kvôli držaniu malého množstva tvrdých drog by sa malo v budúcnosti pozastaviť, uvádzajú berlínski odborníci v oblasti drog.
#London has a massive #cocaine habit: https://t.co/OVxCDkocmI (via @SkyNews & @KingsCollegeLon)
— Statista (@StatistaCharts) 11. októbra 2019