Loď, ktorá bola v pondelok večer niekoľko desiatok kilometrov od brehov ostrova Malta, dostala tak od maltského námorníctva len zásoby potravín a vody, ktoré ale vystačia do utorka. Do Španielska, ktoré sa ponúklo loď prijať do svojho prístavu vo Valencii, je to však až okolo 1300 kilometrov, čiže najmenej štyri dni cesty.
? UPDATE 1/2 The Spanish MRCC has offered to receive the #Aquarius in #Valencia. This mobilization is a very positive signal although reaching Spain would require several days of sailing. With so many people on board under deteriorating weather conditions could become critical.
— SOS MEDITERRANEE GER (@SOSMedGermany) 11. júna 2018
.
“Cesta do Španielska by trvala niekoľko dní. So 629 ľuďmi na palube a za zhoršujúceho sa počasia by situácia mohla byť kritická,” uviedla na twitteri organizácia SOS Méditerranée. Španielsku ponuku označila ako “pozitívny signál”, ale ako dodala, “prioritou musí byť bezpečnosť osôb”, a tak skôr by uvítala zmenu talianskeho postoja “v nájdení bezpečného a rýchleho riešenia.
? UPDATE 2/2 Safety of all rescued people should remain the priority before all. Italian maritime authorities must organize for a safe and fast solution for the 629 people on board.
— SOS MEDITERRANEE GER (@SOSMedGermany) 11. júna 2018
Taliansko však trvá na tom, že loď neprijme, ale je ochotné poskytnúť ďalšie zásoby a lekársky tím spolu s loďami svojho námorníctva, aby Aquarius doprevádzali do Valencie. Minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini navyše dodal, že krajina neprijme ani ďalšiu loď od nemeckej neziskovej organizácie Sea Watch, ktorá v noci na pondelok naložila na palubu pri líbyjských brehoch z mora okolo 800 migrantov.
Aj spravodajkyňa z televízie Euronews Anelise Borgesová, ktorá je dokonca na palube lode Aquarius, tlmočila názor posádky, že je príliš nebezpečné, aby preplnená loď čelila dvojmetrovým vlnám.