Na prvom mieste v zozname je palubná stíhačka Brewster F2A Buffalo. Podľa názoru autora článku sa toto lietadlo ocitlo “v inom mieste technologického cyklu”.
“Ako relatívne bojaschopná stíhačka na konci 30. rokov sa nemohla porovnávať s pokročilými lietadlami, s ktorými sa musela stretnúť na tichooceánskej scéne vojnových akcií,” píše. Toto málo vyzbrojené, relatívne pomalé, nedostatočne silné lietadlo bola značne poškodené Japoncami začiatkom druhej svetovej vojny.
Druhým lietadlom v zozname bola palubná stíhačka F7U Cutlass, ktorá bola “neuveriteľne novátorská” na svoju dobu, ale jej projektanti chceli dosiahnuť príliš veľa za príliš krátku dobu. “Široké, ale nedostatočne silné lietadlo so špecifickým dizajnom chvosta, ktoré nemali radi piloti,” píše autor a zdôrazňuje, že štvrtina všetkých lietadiel Cutlass havarovala následkom nešťastných náhod.
Ďalším v zozname NI je palubná stíhačka F3H Demon. “Palubná stíhačka s jedným motorom vyžaduje spoľahlivý silný motor, ktorý Demon nemal: ani jeden z motorov, inštalovaný v tomto lietadle, nefungoval spoľahlivým spôsobom,” uvádza sa v článku. Ďalším problémom tohto lietadla bolo katapultovacie kreslo, ktoré často nefungovalo.
Štvrtou “lietajúcou plechovkou” bola americká stíhačka F-102 Delta Dagger. Je to jedno z lietadiel, ktoré začali vyrábať v USA v 50. rokoch na základe projektov sovietskych bombardérov ďalekého dosahu. Jedným z problémov F-102 bolo to, že s ťažkosťami dosahovala veľké výšky. To je vážny nedostatok pre lietadlo, určené na obmedzenie pohybu bombardérov typu TU-95. Bola dvakrát prerábaná, druhý pokus skončil s výsledkom kvalitnejšej F-106.
Ako piata v zozname je F-104 Starfighter. Podľa autorových slov to bolo dosť efektívne lietadlo, ktoré používali rôzne útvary amerického vojenského letectva od roku 1958. “Čím skutočne vynikal Starfighter, tak to bol počet havárií. Počas svojej prevádzky vo vojenskom letectve mal viac katastrof než akákoľvek iná stíhačka typu Century,” uvádza sa v článku.
Nakoniec sa spomína nová viacúčelová stíhačka-bombardér F-35 a uvádza sa, že niektorí kritici sú už ochotní ju zaradiť do tohto zoznamu, ale podľa autora článku je zatiaľ skoro o tom hovoriť.