Tlačová agentúra AP pripomenula, že britská premiérka Theresa Mayová nebola veľmi presvedčivá počas rokovania so svojimi rezortnými kolegami z ostatných 27 členských štátov a nedokázala dobre vysvetliť, o čo vlastne britskej strane ide. Jej hlavným odkazom bolo, že dohoda o brexite prejde v januári ľahšie cez britský parlament, ak jej ostatné členské krajiny poskytnú dostatočne silné záruky, že takzvaná záchranná sieť pre írsko-severoírsku hranicu nezakotví Spojené kráľovstvo “na neurčito” v colnej únii so zvyškom Únie.
Belgický premiér Charles Michel v tejto súvislosti upozornil, že lídri EÚ nie sú presvedčení, že Británia dokáže rešpektovať dohodu o brexite potvrdenú na mimoriadnom summite z 25. novembra, a preto sa chystajú aj na “katastrofický scenár” odchodu Spojeného kráľovstva z Únie bez politickej dohody. “Úprimne, signály, ktoré sme včera počuli, nie sú obzvlášť upokojujúce, pokiaľ ide o schopnosť Británie naplniť záväzky vyplývajúce z dohody,” uviedol Michel.
Prípravy Európskej komisie na tvrdý brexit potvrdil aj šéf tejto inštitúcie Jean-Claude Juncker. Na tlačovej besede po skončení prvej časti summitu upozornil, že eurokomisia predstaví dokument o prípravách na tvrdý brexit na budúcu stredu (19. december).
Agentúra AP citovala aj slová chorvátskeho premiéra Andreja Plenkoviča, ktorý upozornil, že hlavy vlád a štátov EÚ sa v januári môžu opäť stretnúť v Bruseli, na novom summite o brexite. Mohlo by k tomu dôjsť potom, ako Británia objasní akú pomoc presne potrebuje od zvyšku EÚ, aby dohoda o brexite mohla byť schválená v britskom parlamente.
“Ak to bude potrebné, vždy sa môžeme stretnúť, avšak nič v tejto súvislosti nebolo včera dohodnuté,” opísal Plenkovič štvrtkové rokovania Európskej rady.