Brusel 17. júla 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)
Únia zároveň vyzvala Moskvu, aby aktívne využila svoj vplyv na proruské ozbrojené sily na Ukrajine a zastavila cezhraničný tok zbraní a vojakov
Vedúci predstavitelia Európskej únie sa na úvod stredajšieho mimoriadneho summitu v Bruseli dohodli na rozšírení sankcií proti spoločnostiam, vrátane tým z Ruska, ktoré podkopávajú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny.
Lídri EÚ sa dohodli na potrebe vypracovania nového zoznamu firiem a osôb, voči ktorým majú byť uvalené cielené sankcie EÚ. Dokument predstavia verejnosti do konca mesiaca.
Nový balík sankcií predvída aj pozastavenie nových pôžičiek pre Rusko prostredníctvom Európskej investičnej banky (EIB). Únia sa v duchu týchto opatrení pokúsi o pozastavenie nových úverov pre Ruskú federáciu zo strany Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD).
EÚ sa okrem toho bude zaoberať i možnosťou trestania konkrétnych spoločností a osôb, ktoré podporujú najvyšších ruských činiteľov zodpovedných za nelegálnu anexiu Krymu alebo destabilizáciu pomerov na východe Ukrajiny.
V záveroch summitu sa uvádza, že únia odsudzuje pokračujúce nelegálne aktivity ozbrojených militantov na východe Ukrajiny vrátane obsadzovania úradných budov, brania rukojemníkov a útokov na členov ukrajinských ozbrojených síl a pohraničnej stráže.
Únia zároveň vyzvala Moskvu, aby aktívne využila svoj vplyv na proruské ozbrojené sily na Ukrajine a zastavila cezhraničný tok zbraní a vojakov.
Lídri EÚ sa nedohodli na vrcholových postoch
Lídri Európskej únie sa na summite nedokázali zhodnúť na novom obsadení vrcholových postov tohto 28-členného bloku. Rozhodnutie odložili do ďalšieho stretnutia, ktoré sa bude konať 30. augusta, informovala dnes agentúra Reuters.
Prezidenti a predsedovia vlád jednotlivých štátov EÚ uviazli na nesúhlasnom postoji voči kandidatúre talianskej ministerky zahraničných vecí Federice Mogheriniovej do funkcie šéfky európskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Zástupcovia krajín zo strednej a východnej Európy zároveň požadovali, aby sa tohto postu ujala osoba pochádzajúca z ich regiónov.
Mogheriniovú (41) konkrétne kritizovalo Poľsko a pobaltské štáty pre jej príliš zhovievavý postoj voči Rusku po anexii polostrova Krym v marci.
Únia sa nedohodla ani na obsadení niekoľkých ďalších vrcholových funkcií vrátane predsedu Európskej rady, ktorý momentálne musí riešiť hospodársku stagnáciu starého svetadielu, ukrajinskú krízu a britské sklony k opusteniu únie.
jf