Lídri EÚ a NATO sa snažia očistiť si meno

Lídri EÚ a NATO sa snažia očistiť si meno

Bratislava 1. marca 2024 (HSP/The European Conservative/Foto:TASR/AP-Gonzalo Fuentes)

 

Francúzsky minister zahraničných vecí sa pokúsil zvrátiť prezidentovo vyhlásenie po tom, čo napáchalo škody. Lídri EÚ a NATO  sa dištancujú od Macronových vojnových výziev. Ich reakcie zhrnul The European Conservative

Konferencia na podporu Ukrajiny vo Francúzsku
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas tlačovej konferencie v Paríži

Nedávny mediálny trik francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona, ktorý z neho mal urobiť samozvaného vojenského vodcu slobodného sveta, sa veľkolepo zvrtol. Namiesto toho, aby západné krajiny podporili jeho razantnú rétoriku, snažili sa čo najrýchlejšie poprieť svoju účasť a dištancovať sa od Macrona.

Reklama

Macron v pondelok zorganizoval v Paríži ad hoc samit, na ktorom sa diskutovalo o tom, ako zvýšiť podporu pre Ukrajinu. Po samite povedal, že vyslanie západných vojsk do krajiny “by sa nemalo vylúčiť”. Dokonca naznačil, že tento názor zdieľa aspoň niekoľko ďalších krajín EÚ.

Bez ohľadu na to, či je to pravda alebo nie, táto časť diskusie pravdepodobne nemala byť vyslovená nahlas.

Reklama

Rusko to okamžite označilo za klamstvo. Hovorca Kremľa odpovedal slovami, že “ak by ktorákoľvek krajina NATO rozmiestnila svoje jednotky na Ukrajine, hoci len bilaterálne, vojna s celou alianciou by bola nevyhnutná”.

 

Snaha očistiť si meno

Lídri NATO začali jeden po druhom očisťovať svoje mená. Predovšetkým chceli uistiť vlastných občanov, že s Macronovými plánmi nemajú nič spoločné. A to počnúc najväčšími členmi aliancie:  USA, Britániou, Nemeckom, Poľskom, Španielskom a Talianskom. (Teda okrem Macronovho Francúzska)

Nemecký kancelár Olaf Scholz – ktorého Macron deň predtým zosmiešnil za obavy z eskalácie – sa v utorok vyjadril, že je dôležité hovoriť v mene celej aliancie. „Na ukrajinskom území nebudú žiadne pozemné jednotky. Nebudú tam žiadni vojaci, ktorých by tam vyslali európske krajiny alebo štáty NATO,“ povedal Scholz rozhodne. Nemecký minister obrany Boris Pistorius tiež potvrdil, že nasadenie vojsk pre Nemecko “neprichádza do úvahy”.

Biely dom bol zmierlivejší. Bidenov hovorca povedal, že Francúzsko je suverénna krajina a môže si robiť, čo chce. Dal však jasne najavo, že na Ukrajinu nebudú vyslaní ani americkí vojaci. „Jediný vojenský personál USA na Ukrajine je spojený s veľvyslanectvom… Prezident sa vyjadril jasne. Na Ukrajine nebudú americkí vojaci,“ ubezpečil.

Reklama

Rovnaký názor mal aj britský premiér Rishi Sunak. Povedal, že Londýn nemá “žiadne plány na rozsiahle nasadenie.” Teda okrem malého počtu podporného personálu, ktorý už v krajine je.

Španielska a talianska vláda túto myšlienku tiež rýchlo odmietli, rovnako ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Schallenberg povedal, že Macronov návrh je “opakom” potrebnej “diplomatickej perspektívy.”

Fínsky prezident Sauli Niinisto trval na helsinskej politike “žiadnej vojenskej prítomnosti.” Švédsky premiér Ulf Kristersson jednoducho povedal, že Macron si môže robiť, čo chce: “francúzska tradícia nie je švédskou tradíciou.”

 

Jednota V4

Macronove vyhlásenia tiež pomohli podporiť prekvapivú jednotu medzi krajinami V4. Krajiny Vyšehradskej skupiny od začiatku vojny neboli zajedno v žiadnej otázke týkajúcej sa Ukrajiny. Počas utorkového pražského samitu však všetci štyria lídri Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska vylúčili vyslanie vojsk na Ukrajinu.

Reklama

Budapešť a Bratislava – dve európske vlády podporujúce mier – dali svoje postoje jasne najavo už v pondelok večer. Varšava a Praha to isté potvrdili o deň neskôr.

Pobaltské krajiny boli vo svojich reakciách menej rozhodné. Podľa nemenovaného diplomata oboznámeného s parížskymi rokovaniami boli práve ony tými, ktoré najviac podporili Macronovu rétoriku. Minister obrany Litvy Arvydas Anušauskas povedal, že vyslanie jednotiek NATO zostáva možnosťou, “ale nie na bojové operácie”. Estónska premiérka Kaja Kallas uviedla, že o vyslaní jednotiek sa v Paríži ani nediskutovalo. „Možno sa aj toto stratilo pri preklade,“ zhodnotil.

Paríž sa, prirodzene, snažil túto rozpačitú situáciu čo najviac napraviť.

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné objasnil Macronove výroky. Uviedol, že prezident mal na mysli len konkrétne, nebojové úlohy. Ide napríklad o odmínovanie, kybernetickú obranu alebo výrobu zbraní na mieste.

Dodal, že tieto úlohy si môžu vyžadovať prítomnosť vojenského personálu na Ukrajine. Vysvetlil, že Francúzsko sa vyhne “prekročeniu prahu boja” – nech už to znamená čokoľvek.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:23

Pápež František plánuje na budúci rok navštíviť Turecko. Urobí tak pri príležitosti 1700. výročia Prvého nicejského koncilu, ktorý bol vôbec prvým cirkevným snemom s účasťou biskupov z celého kresťanského sveta. Oznámil to vo štvrtok v Lisabone carihradský pravoslávny patriarcha Bartolomej, informuje agentúra Reuters.

Pápež podľa neho plánuje najprv navštíviť sídlo carihradského ekumenického patriarchu v Istanbule a neskôr sa vyberie do tureckého mesta Iznik, niekdajšej Nicey, ktorá bola od mája do júla 325 dejiskom spomínaného koncilu za účasti cisára Konštantína.

Včera 19:41

Na západnom Slovensku má v piatok (17. 5.) silnejšie fúkať. Počítať treba aj s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Včera 19:27

Juhoafrická republika (JAR) vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla “nové a hrozné štádium”. Hlavný súdny orgán OSN pritom požiadala o prijatie mimoriadnych opatrení na zastavenie izraelskej vojenskej operácie v meste Rafah na juhu tejto palestínskej enklávy, informuje agentúra AP.

Ide už o tretie pojednávanie MSD týkajúce sa konfliktu v Gaze na podnet JAR.

Včera 19:25

Súd v Turecku vo štvrtok odsúdil bývalého vodcu opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattina Demirtaša na súhrnný trest 42 rokov väzenia za jeho údajný podiel na prokurdských demonštáciách z jesene 2014, ktoré vypukli, keď džihádisti obsadili sýrske mesto Kobané.

Súdny proces trval štyri roky, pričom bolo súdených 108 členov strany HDP, vrátane jej bývalých vodcov a poslancov, ktorým v prípade uznania viny hrozili doživotné tresty.

Včera 19:19

Záujmy poľnohospodárov by sa mali opäť dostať do centra pozornosti politiky Európskej únie (EÚ), vyhlásil vo štvrtok maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy a dodal, že táto otázka bude jednou z hlavných tém maďarského predsedníctva EÚ v druhej polovici roka. Informuje agentúra MTI.

Včera 19:15

Pre USA by bol lepšie zachovať otvorený obchodný systém, než zavádzať nové clá na čínsky tovar. Oznámil to vo štvrtok Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého by Washington a Peking mali spolupracovať na riešení napätia vo vzájomných obchodných vzťahoch. Informovala agentúra Reuters.

Dlhoočakávané oznámenie sa dotýka celého radu produktov, od ocele a hliníka, cez polovodiče, elektrické vozidlá, solárne články či žeriavy na vykladanie lodí až po medicínske produkty.

Včera 18:49

Po desaťročiach, v ktorých Holandsko ťažilo z toho, že bolo jednou z najotvorenejších ekonomík na svete, sa štyri pravicové strany novej koalície zhodli na tom, že je čas na “novú kapitolu”. Podľa štvrtkovej analýzy informačného portálu DutchNews.nl to zmení doterajší obraz krajiny a dostane ju do sporu s EÚ.

Najradikálnejšie plány sa týkajú imigrácie. Líder Strany slobody (PVV) Geert Wilders kvôli možnosti presadiť “najprísnejší prístup k azylu vôbec” obetoval aj svoje šance stať sa premiérom.

Včera 17:56

Poľský premiér Donald Tusk vo štvrtok informoval, že po stredajšom atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica dostal vyhrážky smrťou aj on, informuje TASR.

Politická atmosféra v Poľsku je v posledných rokoch výbušná – okrem iného aj v súvislosti s vraždou dlhoročného primátora prístavného mesta Gdansk Pawla Adamowicza, ktorý bol kritikom vtedajšej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Donald Tusk na kongrese Európskej ľudovej strany v Bukurešti
Na snímke poľský premiér Donald Tusk
Včera 17:55

Bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa vo štvrtok na stretnutí Ligy arabských štátov (LAŠ) v bahrajnskom hlavnom meste Manáma navrhol zvolanie mierovej konferencie zameranej na Blízky východ. Schôdzka v Manáme sa zaoberá predovšetkým vojnou medzi Izraelom a vojenským hnutím Hamas v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

Na stretnutí LAŠ, na ktorom sa zúčastnilo 22 krajín, vystúpil aj bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa, ktorý navrhol medzinárodnú mierovú konferenciu zaoberajúcu sa Blízkym východom. “Žiadame medzinárodné uznanie celého územia Palestínskeho štátu a jeho vstup do OSN,” uviedol.

Včera 17:41

Krajský súd v Ústí nad Labem začal vo štvrtok hlavné pojednávanie v prípade založenia požiaru v národnom parku České Švajčiarsko v roku 2022. Bol to najrozsiahlejší lesný požiar v histórii ČR. Jiří L., ktorého obžaloba zo zapálenia lesa vinní, sa priznal len k založeniu menších požiarov v okolí. Informoval server iDNES.cz.

Podľa advokáta Víta Pavka založil jeho klient menšie požiare v takzvanej mánii. “Pod vplyvom rôznych zdravotných okolností páchal zlo, kam sa len pozrel,” vysvetlil advokát.

Hlavné pojednávanie by podľa servera malo pokračovať v piatok dopoludnia. Obžalovanému hrozí až 15 rokov za mrežami.

Včera 17:27

Talianska pravicová strana Liga severu (LN) vo štvrtok vyhlásila, že chce zmeniť zákon a odstrániť vlajku Európskej únie z verejných úradov v krajine, čím hodlá posilniť svoj euroskeptický mandát pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Informovala agentúra Reuters.

Líder strany Matteo Salvini, ktorého volebné úspechy v uplynulých rokoch upadli, obnovil radikálnu platformu, aby prilákal euroskeptických voličov a zvýšil podporu svojej strany.

Včera 17:25

Tínedžer sa vyhrážal, že vystrieľa školu vo Vysokom nad Jizerou v českom Libereckom kraji. Pri výsluchu uviedol, že išlo o hlúpy žart. Polícia zdôraznila, že ho to zodpovednosti nezbavuje, a začala proti nemu trestné stíhanie. Na základe serverov iDNES.cz a Novinky.cz o tom informuje spravodajkyňa TASR.

Hovorkyňa školy v Libereckom kraji dodala, že na škole platia bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zaistiť bezpečnosť študentov.

Včera 16:48

Klimatická kríza negatívne ovplyvňuje financie jednotlivcov aj firiem. Zhoršenie situácie, a to aj na Slovensku vníma Európska environmentálna agentúra (EEA), ktorá odporučila, aby sa ľudia na takéto zmeny lepšie pripravili.

Povodne či poveternostné extrémy zvýšili klimatické riziká najmä v oblasti energetiky, vody a dopravy. Takéto prírodné živly môžu mať zničujúce následky na infraštruktúru aj hospodársku činnosť.

Včera 16:25

Slovensko v ekonomickej výkonnosti v najbližších rokoch prekoná svojich najväčších západných obchodných partnerov, s výnimkou Maďarska a Poľska. V komentári k aktuálnej jarnej prognóze Európskej komisie (EK) na to upozornil analytik Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR Richard Kubas.

Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na Slovensku sa v tomto roku podľa EK zrýchli na 2,2 % z vlaňajších 1,6 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava novozvolený prezident SR Peter Pellegrini a prezidentka SR Zuzana Čaputová si podávajú ruky počas vyhlásenia k atentátu na premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) v Bratislave

Autor: TASR - Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali