Súčasťou programu delegácie EP bola aj návšteva dediny Veľká Mača, o ktorej sa zmieňuje aj liberálka in ‘t Veld: “Ján bol investigatívnym novinárom, písal o korupcii, podvodoch s finančnými prostriedkami EÚ, organizovanom zločine, Ndranghete a možných súvislostiach s vládnymi kruhmi. Bol zabitý kvôli svojej práci? Nevieme to. Čin mal všetky znaky profesionálnej vraždy. Jeho odhalenia pravdepodobne spôsobia, že niektorí silní ľudia budú naozaj rozrušení. Možno je natoľko naštvaní, aby zabíjali,” uvádza Holanďanka, ktorá spomína aj nedávnu podobnú vraždu na Malte. “Pred štyrmi mesiacmi bola vo svojom aute zabitá Daphne Caruana Galizia, ďalšia odvážna novinárka, ktorá sa zaoberala príbehmi korupcie a zločinu a možným zapojením politikov. Nie sú to len vraždy, ale aj varovanie,” domnieva sa politička.
Sophie in ‘t Veld upozorňuje, že tieto prípady vyvolali pohoršenie v Európskej únii a napriek tomu, že sama priznala, že nevie, kvôli čomu bol novinár zabitý, ďalej uviedla: “Dvaja novinári boli zabití v Európskej únii, pretože robili svoju prácu: kontrolovali tých, ktorí sú pri moci. Investigatívna žurnalistika je nevyhnutná pre zdravú demokraciu. Doslova udržuje moc pod kontrolou. Tieto vraždy sú útokom na demokraciu,” vyhlásila členka EP.
“Neovplyvňuje to iba maltskú alebo slovenskú demokraciu, ale Európsku úniu ako celok. Okrem toho sa zdá, že podvod s fondmi EÚ (v oblasti poľnohospodárstva) bol v centre tohto prípadu. Preto Európsky parlament, tak ako to urobil po vražde Daphne Caruana Galizia na Malte, sa rozhodol vyslať delegáciu na Slovensko. Počas dvoch dní sme mali intenzívny program stretnutí s kľúčovými ľuďmi, stretli sme sa okrem iného s predsedom vlády, ministrom vnútra, ministrom spravodlivosti, ministrom poľnohospodárstva, prokurátorom, platobnou agentúrou pre poľnohospodárske fondy EÚ, šéfom polície a jeho oddelením podvodov, novinármi, mimovládnymi organizáciami, organizátormi demonštrácií, opozičnými stranami a pod.,” uviedla.
Podrobnú správa z návštevy vydá EP koncom budúceho týždňa a bude sa o nej diskutovať v Európskom parlamente. “Naše zistenia sú alarmujúce. Aj keď je na Slovensku jasný legislatívny rámec, všetky základné demokratické inštitucionálne štruktúry sú zavedené a médiá a občianska spoločnosť sú aktívne a dobre rozvinuté, existuje paralelná realita korupcie, podvodu, spojenia štátu a organizovanej medzinárodnej kriminality. V tomto temnom svete je ťažké rozlišovať medzi pravdou, polovičnými pravdami a lžami. Táto neistota vytvára prostredie hlbokej nedôvery a frustrácie občanov vo verejné inštitúcie. To je pre demokraciu zničujúce. Je to tiež hlavná prekážka spolupráce v rámci EÚ, najmä policajnej a justičnej spolupráce.”
Poslankyňa EP hovorí, že na Slovensku našli národ, ktorý je v šoku, traumatizovaný a nahnevaný. “Slováci napriek tomu bojujú a odmietajú odovzdať svoju krajinu lotrom. Je pravda, že sme zaznamenali veľmi znepokojujúci vývoj. Videli sme však aj desiatky tisíc ľudí, ktorí vychádzajú do ulíc, odvážnych novinárov vykonávajúcich prácu ako Ján Kuciak, štátnych zamestnancov, ktorí pracujú s vytrvalým odhodlaním nasmerovať spoločnosť k transparentnej a zodpovednej verejnej správe, politikov nebojacich sa kritizovať svojich kolegov, mladých ľudí vyžadujúcich lepšiu budúcnosť pre svoju krajinu,” opísala Sophie in ‘t Veld to, čo videla na Slovensku počas jednodňovej návštevy.